23 C
Skopje
Saturday, April 29, 2017
РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Газдата на „Црвено-црните“ најави бомба: Самсоненко си оди од Вардар!!!

Првиот човек на Вардар, Сергеј Самсоненко, најави „бомба“ на прес-конференцијата во пресрет на четвртфиналниот двомеч со екипата на Флензбург. Имено, Самсоненко е загрижен од потенцијална судиска неправда, која според него, му се случува на Вардар во последниве сезони и најави...

Хаос во загрепска „Арена“: Екипата на Целје ги бркаше судиите, тренерите се расправаа на...

Откако во „Арена“ загубија со 23:21 од ППД Загреб и се простија од осминафиналето во Лигата на шампионите, ракометарите на Целје ги опколија судиите на теренот, кои едвај извлекоа жива глава со помош на обезбедувањето во салата. Иако ситуацијата на...

Граѓани на Келн, купете си тампони за уши: ЕХФ го најави доаѓањето на Вардар...

Вардар ги има најдобрите ракометни навивачи во Европа и тоа им е веќе добро познато на сите. Навивањето веќе го почувствуваа сите кои досега гостуваа во "Јане Сандански", а на 3 и 4 јуни ќе можат да слушнат и во...

Ете шанса за одмазда: Вардар го доби противникот во четвртфиналето

„Црвено-црните“ го добија својот противник на кој ќе налетаат во битката за толку посакуваниот фајнал-фор турнир во Келн, Германија. Германската екипа Флензбург ќе биде следен противник на македонскиот ракометен шампион, и тим кој им е стар должник на Вардарци од пред...

Шок за Мирко Алиловиќ и екипата на Веспрем

Поранешниот хрватски репрезентативен голман, Мирко Алиловиќ, до крајот на годината повеќе нема да биде дел од екипата на Веспрем, тоа го потврдија и од неговиот клуб, во соопштение во кое напишаа дека Алиловиќ на домашна нега ќе прима инекции. Според...

Сензација од Барселона: “Ракометниот Моцарт” им се приклучува на Лазаров и Ристовски

Најтрофејниот европски клуб Барселона испрати понуда до еден од најдобрите ракометари на сите времиња Ивано Балиќ за настап до крајот на сезоната. Поради повреди на другите играчи, Барса на централната бековска позиција остана само на Раул Ентрериос што е премалку...

Франција една недела на нозе: Никола Карабатиќ избегна трагедија

Најдобриот француски ракометар Никола Карабатиќ доживеа повреда на минатонеделниот натпревар од домашното првенство меѓу ПСЖ и Нант и тоа на нешто повеќе од 20 дена пред почетокот на Светското првенство. Цела Франција застана во очекување на резултатите бидејќи се чинеше...

Талант Душебаев прави уште помоќен Кјелце – доведено екстра засилување

Она што се шпекулираше деновиве, доби свое остварување, актуелниот ракометен шампион во Европа, Кјелце, го договори словенскиот ракометар Блаж Јанц. Јанц со шампионот на Европа се договори на три години. Словенецот во Кјелце пристигнува по завршување на сезоната. Овој трансфер...

Како Борко им ја обезбеди победата на Барселона кај Веспрем (Видео)

Борко Ристовски дефинитивно имаше своја ноќ во ракометната Лига на шампиони, тој посебно беше мотивиран на денешниот меч против Веспрем. Барселона оствари победа на незгодното гостување (22-25), а Ристовски беше една од клучните фигури, кои и ја сочуваа победата на...

Вујо „комита“ прокоментира за Ф4 и СЕХА, и за шансите на Вардар против ППД...

Непосредно пред натпреварот во петок помеѓу екипите на ППД Загреб и РК Вардар, сегашниот селектор на репрезентацијата на Словенија, Веселин Вујовиќ, кој ги тренираше и двете екипи во минатото, даде свое видување за натпреварот кој следува. „Очекувам одличен натпревар. Оваа...