6 C
Skopje
Thursday, March 23, 2017
РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Отворена осминафиналната фаза во ЛШ: Рајн Некар подобар од Кил

Рајн Некар Левен славеше против Кил на гостински терен 25:24 во првиот меч од осминафиналната фаза во Лигата на шампионите. Ова за тимот на нашите интернационални, Манасков и Талески претставува значителен исчекор кон четвртфиналето.Но, за потсетување Талески нема право на...

Вардар во Топ 4 во Европа во друштво на Барселона, ПСЖ и Веспрем

Македонскиот ракометен гигант и актуелен шампион, екипата на Вардар, повторно е на четвртото место во ранкингот на ЕХФ Лигата на шампионите. Европската ракометна федерација и ракометната Лига на шампиони традиционално ја објавува листата на 10 најдобри екипи во Европа, а...

Сензација од Барселона: “Ракометниот Моцарт” им се приклучува на Лазаров и Ристовски

Најтрофејниот европски клуб Барселона испрати понуда до еден од најдобрите ракометари на сите времиња Ивано Балиќ за настап до крајот на сезоната. Поради повреди на другите играчи, Барса на централната бековска позиција остана само на Раул Ентрериос што е премалку...

Шест нови играчи во унгарскиот првак: Манасков е дел од револуцијата на Веспрем

Македонскиот репрезентативец Дејан Манасков од идната сезона и официјално ќе биде член на унгарскиот првак Веспрем. Заедно со уште петмина нови ракометари и тренерот Љубомир Вранеш, Манасков денеска беше претставен пред медиумите и со него почнуива револуцијата на Веспрем кој...

Мешков Брест победи во Загреб, и им го трасираше патот на комшиите кон Вардар

Во последниот натпревар од регуларниот дел од СЕХА првенството, екипата на Мешков Брест денеска славеше против ППД Загреб (25:31), со што ги остави на 4. позиција, а тоа е позиција која сега директно им го носи Вардар како следен...

Исчезнување од ракометната мапа во Европа: На Колдинг му виси банкрот!

Данскиот ракометен клуб Колдинг, е пред целосно згаснување и исчезнување од ракометната мапа во Европа. Тоа се должи на лошото работење на клубот, а посебно приказна е што ракометарите на тој клуб веќе неколку месеци не се солвентни, односно клубот...

Не можеше да биде поинаку: Со 21 одбрана, Штербик е голман на колото во...

Ѕидот на голот на Вардар, Арпад Штербик повторно е голман на колото во Лигата на шампионите. И не можеше да биде поинаку со 21 одбрана на шпанскиот репрезентативец кој е најзаслужен за победата на Вардар во последното коло од групната...

Три „вардарки“ меѓу најдобрите во ЛШ: Лејно, Илина, Радичевиќ… (ВИДЕО)

ЖРК Вардар го искористи подарокот од Будуќност и како првопласиран во својата група влезе во нокаут фазата од Лигата на шампионите откако во саботата го "прегази" Турингер со 36-26. Ревијалното издание во "Јане Сандански" донесе многу атракции, а од тоа...

Загреб и Хрватска со благодарница за Вардар и ракометна Македонија (Фото)

Вардар е заслужен за расплетот на настаните во ракометната Лига на шампиони. Победата против Кристијанштад вечерва во Скопје, им помогна на Загреб да се пласираат во осминафиналето, а тие достојно се заблагодаруваат. Иако натпреварот не им зависеше многу на Вардар,...

Вардар можеше и да ја прокоцка победата, но во Скопје падна Кристијанштад

Ракометниот тим на Вардар вечерва во СЦ Јане Сандански, славеше против составот од Шведска, Кристијанштад, кој беше совлада со тесни 32:30. Иако „црвено-црните“ влегоа во натпреварот офанзивно и на моменти имаа разлика од 4 голови, сепак, подоцна противникот се враќаше...