РАКОМЕТ / БАЛКАН

За крај на незаборавната 2017: Вардар вечерва се збогува со своите навивачи

Не треба да се кажува дека 2017 година ќе остане во сеќавањата не само на навивачите на Вардар, туку и на сите љубители на спортот во Македонија. "Црвено-црните" го остварија историскиот сон, ја освоија титулата во Лигата на шампионите, но...

Стоилов и Гонзалез едногласни пред дербито со Металург: Ќе биде тешко и интересно како...

СЕХА лигата ќе сведочи на уште едно големо македонско ракометно дерби помеѓу Вардар и Металург. Градските ривали в сабота ќе ги вкрстат копјата во регионалното натпреварување во уште еден вистински ракометен спектакл во Скопје. Ова за Вардар ќе биде последен...

Нов пораз во СЕХА: Целје предоминантен за РК Металург

РК Металург и денеска во рамките на 9. коло од СЕХА лигата, забележа пораз, овој пат на гостувањето во Словенија, кај Целје Пивоварна, со резултат 34:25. Домаќините тргнаа решително во натпреварот, создавајки три гола предност во првите 10 минути, но...

ВИДЕО: Цвијиќ повторно погоди во последна секунда – но голот поништен, а Србија повторно...

Ракометарката на Вардар, Драгана Цвијиќ повторно можеше да биде херој на својата Србија на СП во Германија. Цвијиќ откако претходно во мечот со Германија погоди во последната секунда за реми на Србија, во слична улога беше и денес. Вардарката од пола...

ВИДЕО: Ракометарката на ЖРК Вардар е хероина на Србија: Гол во последната секунда за...

Ракометарката на ЖРК Вардар и репрезентативка на Србија, им донесе голем бод на своите девојки од репрезентацијата, во рамките на 3. коло од групната фаза на Мундијалот во Германија. Србија токму во меч против домаќинот Германија, успеа да освои бод,...

Лесен тренинг и „девет од девет“ за Вардар во СЕХА

Македонскиот, регионален и европски првак Вардар ја оствари деветтата победа во СЕХА лигата откако без поголеми проблеми славеше во дуелот со Војводина со 37-22. Во ниеден момент од натпреварот нашиот тим немаше проблеми, контролата над играта ја презеде во петтата...

Вардар ќе ужива во последните три натпревари, шанса ќе добијат и помладите играчи

Европскиот, регионалниот и македонски шампион Вардар, до крајот на годината ќе одигра уште три натпревари, сите во регионалната СЕХА лига. Двапати ќе биде домаќин, а првиот од тие две средби е против Војводина утре, вторник во 17:30 часот. „Црвено-црните“ се...

Раул Гонзалес и Мијајло Марсениќ во идеалниот тим за месец ноември во СЕХА лигата

Тренерот на Вардар Раул Гонзалес, заедно со пивотменот Мијајло Марсениќ се најдоа во најдобриот тим за месец ноември во СЕХА лигата. Раул повторно се закитува со признанието тренер на месецот и е без конкуренција во регионалното натпреварување, додека Марсениќ е...

Вардар испиша историја на СЕХА лигата

Вардар по синоќешната победа над Нексе со 21-30, не само што освои три нови бода, туку и се стекна со дополнителна чест. "Црвено- црниот" станаа првиот тим со 100 победи на СЕХА Гаспром лига. Трикратниот шампиони на тој начин успеа...

Избегната сензација: Металург водеше со +11, па на крај спасуваше победа

Македонскиот ракометен вице-шампион ја прекина црната низа од шест последователни порази откако вечерва во крајно драматичен натпревар славеше над Татран Прешов. Избраниците на Александар Јовиќ безмалку 50 минути буквално го газе противникот од Словачка, а во 47. минута имаа и...
Discovery
Nutini

Suzuki Swift