РАКОМЕТ / БАЛКАН

Словенците се на „тапет“ на ЕХФ и судиите поради контроверзното минато на Вујовиќ –...

Словенечката јавност се уште не може да се опорави по оној трилер натпревар против Германија и по „украдената“ победа од страна на судиите. Словенија беше незадоволна од судењето и против Македонија, а оној спорен момент против европскиот првак направи Веселин...

ЕХФ најде компромисно решение: И Вујовиќ и судиите ќе бидат исфрлени од ЕП!?

Скандалозните одлуки на литванската судиска двојка на мечот помеѓу Словенија и Германија кој заврши 25:25, како и контроверзните изјави на словенечкиот селектор, ќе резултираат со тешки последици. Иако мечот требаше да заврши со победа од 25:24 во корист на Словенија,...

Словенците се огласија: Не се повлекуваме од ЕП!

sportclub.mk, директно од Загреб Ракометната селекција на Словенија сепак нема да се повлече од ЕП иако и беше одбиена и втората жалба, соопшти легендарниот нивен ракометар Миха Жвижеj Овој ракометар поради приватни причини го откажа настапот на ЕП, иако се шпекулира...

ФОТО: Силни безбедносни мерки во Загреб – полицијата со кучиња го претресе и прес-центарот

sportclub.mk, директно од Загреб. Ништо не се остава на случајот, додека ракометарите и навивачите се подготвуваат за последните натпревари од Ц групата, полицијата детално во черко ја „чешла“ цела Арена Загреб. Пред неколку моменит полицијата со куч по име Бруно влезе...

Не бидува без инциденти: Црногорските навивачи нападнати во Загреб по мечот со Македонија

Навивачите на ракометната репрезентација на Црна Гора биле нападнати во Загреб по натпреварот со Македонија, пренесуваат хрватските и црногорските медиуми. Десетина навивачи на Црна Гора биле нападнати од засега недалеку од загрепска „Арена“, а Црногорците за нападот ги обвинија „Бед...

(ФОТО) Словенците имаат контра аргумент: Зарем ова не е прекршок за црвен картон и...

Натпреварот помеѓу Германија и Словенија на Европското првенство донесе многу возбудувања, но и многу контроверзи, поради што Словенците ни по еден изминат ден не можат да се помират со „украдената“ победа. Словенија водеше со пет гола разлика против Германија, која...

(ВИДЕО) Манекенката која се прослави со порно снимка лудува по Кире Лазаров!

Македонската ракометна репрезентација со својата игра и залагање ги освојува симпатиите на спортската јавност на Балканот, но и на оние кои немаат никаква допирна точка со ракометот и спортот. Хрватската „РТЛ“ телевизија која ги има ексклузивните права за Европското првенство,...

Хаос во Србија: Најдобриот играч им се повлекува од репрезентацијата, селекторот најавува уште такви...

Репрезентацијата на Србија навистина е во големи проблеми. Иако имаат голем број ракометари на располагање, сепак селекторот Цветковиќ не успа да ги обезбеди услугите на голем број важни играчи, пред се на Илија Абутовиќ и Страхиња Милиќ од Вардар,...

И Барса има свој Бејл: Новото засилување на Каталонците не може да крене глава...

Барселона летово остана без Нејмар и се чинеше дека Каталонците ќе доживеат целосен колапс по шокантното заминување на Бразилецот. Но, Ернесто Валверде ја препороди екипата која гази се пред себе, а клубот се осигура за шест месеци да доведе...

Ракчевиќ: Со Македонците го делев лебот, но сакам победа на Црна Гора, а на...

Македонската ракометна репрезентација вечерва ќе се соочи со Црна Гора во уште едно балканско дерби на Европското првенство во Хрватска. По победата над Словенија во првото коло, избраниците на Раул Гонзалез ќе се соочат со Црна Гора, меч кој е...