8 C
Skopje
Thursday, October 19, 2017
РАКОМЕТ / БАЛКАН

РАКОМЕТ / БАЛКАН

Злато за ЖРК Вардар, но Лејно и Пенезиќ освоиа и индивидуални награди

ЖРК Вардар ја освои својат апрва титула во регионалната лига, тие се закитија со златен медал и апсолутно доминираат во најдобриот состав на ова натпреварување. Сите четири тренери на тимовите кои учествуваа во ова првенство, ги дадоа своите гласови за...

Премиерна титула за ЖРК Вардар во ВРХЛ лигата

Ракометарките на Вардар ја совладаа екипата на Будуќност во финалето од ВРХЛ лигата, со резултат 27:25. Ова им беше и повеќе од потребно на ЖРК Вардар, пред престојните настапи на Ф4 турнирот од ЛШ во Будимпешта, каде ќе пристапат со...

Будуќност го елиминира Крим Меркатов – во финалето од ВРХЛ против ЖРК Вардар

Во регионалната ВРХЛ лига, ќе има ново балканско дерби, екипата на Будуќност успеа да обезбеди финале и да си закажа средба против ЖРК Вардар. Црногорките во полуфиналето беа подобри од Крим Меркатор со резултат 31:23. Дуелот на поранешните европски прваци мина...

Вардарки за настапот на Ф4 во Будимпешта ќе се подготвуваат во Регионалната лига

Ракометарките на ЖРК Вардар во следните два дена ќе бидат домаќини на последниот турнир во Регионалната ВРХЛ лига. Тие мечеви треба да бидат и подготовка за уште поважните мечеви кои ги очекуваат „Црвено-црните“ дами во Будимпешта каде целта е...

Затоа е најдобро крило: Потегот на финалето го има – Тимур Дибиров! (ВИДЕО)

Рускиот репрезентативец во редовите на Вардар, Тимур Дибиров синоќа беше избран за најдобро лево крило на завршниот турнир од СЕХА лигата. По она што го покажа во Брест, сосема заслужено. Освен што со пет гола беше најефикасен во тимот на...

“Црвено-црните” убедливо најдобри: Четворица од Вардар во најдобриот тим, Канељас е МВП

Шпанскиот репрезентативец во редовите на Вардар, Жоан Кањељас е прогласен за најкористен играч на завршниот турнир од СЕХА лигата што викендов се одржа во Брест. Во денешното финале, Кањељас постигна пет гола и, заедно со Дибиров, беше најефикасен во својот...

Круната се врати во Скопје: Хет-трик за Вардар во СЕХА лигата

Екипата на Вардар ја освои третата титула во СЕХА лигата откако во денешното финале го совлада најголемиот ривал Веспрем со 26-21. Сосема заслужено бидејќи нашиот тим ја имаше доминацијата и му врати на унгарскиот тим за ланскиот пораз во финалето,...

Раул Гонзалес со една измена во составот за финалето против Веспрем

Вардар вечерва го игра финалето од СЕХА лигата против добро познатиот противник и должник - Веспрем. Тренерот Раул Гонзалес се реши за една измена во составот, во споредба со полуфиналниот дуел со Загреб, Против унгарскиот и актуелен СЕХА првак, во „црвено-црната“...

Тренерот на Веспрем полн со комплименти: Раул е еден од најдобрите, силата на Вардар...

Вардар вчера со победата над Загреб во полуфиналето си обезбеди пласман во големото финале на СЕХА фајнал-фор турнирот и по вторпат ќе се соочи со Веспрем во битката за титулата најдобар тим во регионот. Вардар и Веспрем ќе се обидат...

Штербик јасен: Ако сакаме да славиме против Веспрем, морам подобро да бранам

Вардар викендов ја игра завршницата од регионалната СЕХА лига. Фајнал-форот се одржува во Брест, а вчера во полуфиналето Вардар славеше над Загреб со 36:28 и си обезбеди пласман во петтото финале на СЕХА лигата. Полуфиналниот меч му припадна на подобриот...