15 C
Skopje
Saturday, August 19, 2017
РАКОМЕТ / БАЛКАН

РАКОМЕТ / БАЛКАН

Круната се врати во Скопје: Хет-трик за Вардар во СЕХА лигата

Екипата на Вардар ја освои третата титула во СЕХА лигата откако во денешното финале го совлада најголемиот ривал Веспрем со 26-21. Сосема заслужено бидејќи нашиот тим ја имаше доминацијата и му врати на унгарскиот тим за ланскиот пораз во финалето,...

Раул Гонзалес со една измена во составот за финалето против Веспрем

Вардар вечерва го игра финалето од СЕХА лигата против добро познатиот противник и должник - Веспрем. Тренерот Раул Гонзалес се реши за една измена во составот, во споредба со полуфиналниот дуел со Загреб, Против унгарскиот и актуелен СЕХА првак, во „црвено-црната“...

Тренерот на Веспрем полн со комплименти: Раул е еден од најдобрите, силата на Вардар...

Вардар вчера со победата над Загреб во полуфиналето си обезбеди пласман во големото финале на СЕХА фајнал-фор турнирот и по вторпат ќе се соочи со Веспрем во битката за титулата најдобар тим во регионот. Вардар и Веспрем ќе се обидат...

Штербик јасен: Ако сакаме да славиме против Веспрем, морам подобро да бранам

Вардар викендов ја игра завршницата од регионалната СЕХА лига. Фајнал-форот се одржува во Брест, а вчера во полуфиналето Вардар славеше над Загреб со 36:28 и си обезбеди пласман во петтото финале на СЕХА лигата. Полуфиналниот меч му припадна на подобриот...

Време за одмазда: Вардар го доби стариот должник во СЕХА финалето

Противникот на РК Вардар во финалето од годинешното издание на СЕХА лигата, ќе биде екипата на Веспрем од Унгарија. Унгарската екипа дури по изведување на седмерци, успеа на драматичен начин да го совлада домашниот тим Мешков Брест со 33:31. Ова ќе...

Гонзалес: Подобро е да имаме лоши голмани, а да победуваме, отколку…

Вардар со мечот против ППД Загреб ги почнува и најтешките 60 денови сезонава, во кои ќе треба да се бори за најмалку три титули, оваа во СЕХА лигата и двете во домашното првенство. Но, ова треба да биде почеток...

Голужа: Тешко е да победите ваков Вардар, сами сме виновни, честитки за противникот

Алтернативното решение за клупата на ППД Загреб, по заминувањето на Ивандија, Славко Голужа, истакна дека жали што неговата екипа не се снашла најдобро против силниот Вардар. Тој немаше проблеми да признае дека македонскиот колектив бил подобар, и за тоа им...

Вардар слави: Уверлива игра и победа против ППД Загреб за ново финале во СЕХА!

Македонскиот претставник во СЕХА првенството, составот на Вардар, повторно се избори за финале во ова натпреварување, кое се одржува во Брест, Белорусија. Вардар во полуфиналето беше убедлив против Плинарите од Загреб, совладувајки ги со резултат 36:28, со што стигнаа до...

СЕХА предизвикува огромен интерес: Уште шест држави бараат место во регионалната лига

Во пресрет на почетокот на фајнал-фор турнирот од регионалната СЕХА лига, раководните структури на лигата имаа состанок на кој се сведуваа впечатоците од шестата сезона. Покрај тоа што од главниот спонзор „Газпром“ пристигнуваат позивтивни вести и задоволство од досегашната соработка,...

Од Веспрем најавуваат битка за одбрана на титулата во СЕХА

Од денеска по шести пат ќе се одигра завршницата во регионалната ракометна СЕХА лига. Најдобрите екипи од регионот ќе ги вкрстат копјата во Брест и ќе се соочат во борба за титулата. Фаворити се Вардар и Веспрем, додека Загреб и Брест...