РАКОМЕТ / БАЛКАН

СЕХА го објави списокот на клубови за следната сезона, Веспрем приморан да се откаже!

СЕХА лигата го објави списокот на учесници за престојната сезона, на него ги нема Веспрем и Извиѓач, додека од друга страна повторно се враќаат српските клубови. Поради преголемиот број на натпревари во текот на сезоната и згуснатиот календар откако од...

Наташа Антиќ во следните две сезони во редовите на Хувента Михаловце

Ракометната репрезентативка на Македонија, Наташа Антиќ, ги договори личните услови со екипата на Хувента Михаловце, и од следната сезона ќе настапува во шампионатот на Словачка. Македонската голманка реши да замине од досегашната екипа Дунареа Браила во која престојуваше во Романија,...

Прво Скопје, па родниот град: Огулин на спектакуларен начин го пречека Лука Циндриќ (ВИДЕО)

Огулин е мал град во западниот дел на Хрватска, има едвај 14 илјади жители, но извади еден од најдобрите светски ракометари на денешнината. Тоа е членот на Вардар, Лука Циндриќ кој во неделата стана европски првак со "црвено-црните", а огромна...

Злато за ЖРК Вардар, но Лејно и Пенезиќ освоиа и индивидуални награди

ЖРК Вардар ја освои својат апрва титула во регионалната лига, тие се закитија со златен медал и апсолутно доминираат во најдобриот состав на ова натпреварување. Сите четири тренери на тимовите кои учествуваа во ова првенство, ги дадоа своите гласови за...

Премиерна титула за ЖРК Вардар во ВРХЛ лигата

Ракометарките на Вардар ја совладаа екипата на Будуќност во финалето од ВРХЛ лигата, со резултат 27:25. Ова им беше и повеќе од потребно на ЖРК Вардар, пред престојните настапи на Ф4 турнирот од ЛШ во Будимпешта, каде ќе пристапат со...

Будуќност го елиминира Крим Меркатов – во финалето од ВРХЛ против ЖРК Вардар

Во регионалната ВРХЛ лига, ќе има ново балканско дерби, екипата на Будуќност успеа да обезбеди финале и да си закажа средба против ЖРК Вардар. Црногорките во полуфиналето беа подобри од Крим Меркатор со резултат 31:23. Дуелот на поранешните европски прваци мина...

Вардарки за настапот на Ф4 во Будимпешта ќе се подготвуваат во Регионалната лига

Ракометарките на ЖРК Вардар во следните два дена ќе бидат домаќини на последниот турнир во Регионалната ВРХЛ лига. Тие мечеви треба да бидат и подготовка за уште поважните мечеви кои ги очекуваат „Црвено-црните“ дами во Будимпешта каде целта е...

Затоа е најдобро крило: Потегот на финалето го има – Тимур Дибиров! (ВИДЕО)

Рускиот репрезентативец во редовите на Вардар, Тимур Дибиров синоќа беше избран за најдобро лево крило на завршниот турнир од СЕХА лигата. По она што го покажа во Брест, сосема заслужено. Освен што со пет гола беше најефикасен во тимот на...

“Црвено-црните” убедливо најдобри: Четворица од Вардар во најдобриот тим, Канељас е МВП

Шпанскиот репрезентативец во редовите на Вардар, Жоан Кањељас е прогласен за најкористен играч на завршниот турнир од СЕХА лигата што викендов се одржа во Брест. Во денешното финале, Кањељас постигна пет гола и, заедно со Дибиров, беше најефикасен во својот...

Круната се врати во Скопје: Хет-трик за Вардар во СЕХА лигата

Екипата на Вардар ја освои третата титула во СЕХА лигата откако во денешното финале го совлада најголемиот ривал Веспрем со 26-21. Сосема заслужено бидејќи нашиот тим ја имаше доминацијата и му врати на унгарскиот тим за ланскиот пораз во финалето,...
Discovery
Nutini

Suzuki Swift