11 C
Skopje
Monday, October 16, 2017
РАКОМЕТ / БАЛКАН

РАКОМЕТ / БАЛКАН

Вардар демонстрираше сила и моќ во дуелот со Мешков

СЕХА го прогласи натпреварот помеѓу Вардар и Мешков Мешков за дерби меч на 3. коло, а „Црвено-црните" дури и полесно од очекувањата триумфираа со убедливи 31:23 за задржување на првото место на табелата. За Вардар ова е трет триумф сезонава,...

Вардарци со сите сили одат по трофејот во СЕХА лигата, но ја отфрла фаворитската...

Вардар и ППД Загреб првпат сезонава ќе играт на неутрален терен и ќе решат која екипа е поуспешна. Тоа ќе биде полуфиналниот меч од Ф4 турнирот на СЕХА лигата. Вардарци сезонава двапати победија, по еднаш во СЕХА лигата и...

Квалитетот на СЕХА драстично ќе се намали: Веспрем ја напушта регионалната ракометна лига

Според најавите на унгарските медиуми, ова ќе биде последната сезона на Веспрем во регионалната СЕХА лига. Причината е големиот број натпревари, а тие мораат да настапуваат и во домашното првенство. Сега згуснатиот распоред им создава проблеми, недоволна воиграност поради...

(Видео) СЕХА ги избра најдобрите моменти од сезоната: Бакнежот на Стоилов и Терзиќ во...

Регионалната ракометна лига објави видео на својата фејсбук страна со најинтересните моменти кои ја одбележаа 2016. година. На оваа листа, поточно на второто место, се најде и бакнежот помеѓу Терзиќ и Стојанче Стоилов за време на натпреварот помеѓу Вардар и...

ЖРК Вардар го совлада Будуќност

Ракометарките на Вардар ја остварија и втората победа на вториот турнир во регионалната ВХРЛ Лига, откако славеа над големиот ривал Будуќност. Избраничките на новиот вардаров тренер Ирина Дибирова иако по првиот дел имаа предност од 15:11, сепак во вториот дел...

Грст награди за “вардарци”: Раул Гонзалес најдобар тренер во СЕХА, двајца играчи во идеалната...

Предводникот на Вардар, Раул Гонзалес е прогласен за тренер на сезоната во СЕХА лигата. Покрај него, признанија добија уште тројца ракометари на најдобриот тим во регуларниот дел. Во идеална постава се најдоа уште левото крило Тимур Дибиров и плејмејкерот Лука...

Будуќност го елиминира Крим Меркатов – во финалето од ВРХЛ против ЖРК Вардар

Во регионалната ВРХЛ лига, ќе има ново балканско дерби, екипата на Будуќност успеа да обезбеди финале и да си закажа средба против ЖРК Вардар. Црногорките во полуфиналето беа подобри од Крим Меркатор со резултат 31:23. Дуелот на поранешните европски прваци мина...

Металург со првенец во новата сезона во СЕХА: Надигран Динамо во Панчево

Металург вечерва ја оствари првата победа во новата СЕХА сезона, против екипата од Панчево, Србија, тимот на Динамо, со резултат 25:20. Македонскиот претставник во СЕХА лигата покажа доминантност во играта, и тоа се преслика на крајот во една уверлива победа...

Вардарки за настапот на Ф4 во Будимпешта ќе се подготвуваат во Регионалната лига

Ракометарките на ЖРК Вардар во следните два дена ќе бидат домаќини на последниот турнир во Регионалната ВРХЛ лига. Тие мечеви треба да бидат и подготовка за уште поважните мечеви кои ги очекуваат „Црвено-црните“ дами во Будимпешта каде целта е...

Целје се обиде, но Вардар не дозволи: „Црвено-црните“ се класа за конкуренцијата

Македонскиот ракометен шампион Вардар, вечерва остварија победа во регионалното СЕХА првенство, против екипата на Целје, со резултат 33:31. Вардар ја оствари 11. победа, а Целје со оваа победа загуби многу во борбата за четвртата позиција за Фајнл-форот сезонава, додека од...