28 C
Skopje
Thursday, August 17, 2017
РАКОМЕТ / БАЛКАН

РАКОМЕТ / БАЛКАН

Крај на конфликтот: Ѕвездите на Вардар се враќаат во репрезентацијата

Двете ѕвезди на ЖРК Вардар, Андреа Лекиќ и Сања Дамњановиќ се враќаат во репрезентацијата на Србија за претстојните два пријателски дуели против Македонија претстојниот викенд. Двете, заедно со Катарина Томашевиќ и Драгана Цвијиќ веќе две години се надвор од националниот...

(Видео) СЕХА ги избра најдобрите моменти од сезоната: Бакнежот на Стоилов и Терзиќ во...

Регионалната ракометна лига објави видео на својата фејсбук страна со најинтересните моменти кои ја одбележаа 2016. година. На оваа листа, поточно на второто место, се најде и бакнежот помеѓу Терзиќ и Стојанче Стоилов за време на натпреварот помеѓу Вардар и...

Вујовиќ без „влакна на јазикот“: Червар се колне во Македонија, а едвај чека да...

Веселин Вујовиќ не престанува да ја тресе регионалната ракометна сцена. Миленикот на македонската публика, особено на навивачите на Вардар, повторно се најде во центарот на вниманието со своите изјави. Откако со Словенија го освои бронзениот медал на Светското првенство во...

Сите го гледаа како нов помошник на Червар, но Голужа си договори друг ангажман

По превземањето на кормилото на хрватската репрезентација од страна на Лино Червар, многумина во соседството предвидуваа дека Славко Голужа ќе му биде „чирак“ или помошник на новиот селектор, но дефинитивно тоа не се исполни. Од денеска Славко Голужа има нов...

Прво Скопје, па родниот град: Огулин на спектакуларен начин го пречека Лука Циндриќ (ВИДЕО)

Огулин е мал град во западниот дел на Хрватска, има едвај 14 илјади жители, но извади еден од најдобрите светски ракометари на денешнината. Тоа е членот на Вардар, Лука Циндриќ кој во неделата стана европски првак со "црвено-црните", а огромна...

СЕХА предизвикува огромен интерес: Уште шест држави бараат место во регионалната лига

Во пресрет на почетокот на фајнал-фор турнирот од регионалната СЕХА лига, раководните структури на лигата имаа состанок на кој се сведуваа впечатоците од шестата сезона. Покрај тоа што од главниот спонзор „Газпром“ пристигнуваат позивтивни вести и задоволство од досегашната соработка,...

Квалитетот на СЕХА драстично ќе се намали: Веспрем ја напушта регионалната ракометна лига

Според најавите на унгарските медиуми, ова ќе биде последната сезона на Веспрем во регионалната СЕХА лига. Причината е големиот број натпревари, а тие мораат да настапуваат и во домашното првенство. Сега згуснатиот распоред им создава проблеми, недоволна воиграност поради...

Вујовиќ потенцира: Секој кој ме разбра погрешно е кретен!

Репрезентацијата на Словенија на чело со Веселин Вујовиќ ја совлада Хрватска во битката за бронза, а по тој меч на самиот дочек, црногорскиот стратег успеа да ја насмее јавноста со еден виц, но тоа не успеа кај Хрватите на...

СЕХА го објави списокот на клубови за следната сезона, Веспрем приморан да се откаже!

СЕХА лигата го објави списокот на учесници за престојната сезона, на него ги нема Веспрем и Извиѓач, додека од друга страна повторно се враќаат српските клубови. Поради преголемиот број на натпревари во текот на сезоната и згуснатиот календар откако од...

Круната се врати во Скопје: Хет-трик за Вардар во СЕХА лигата

Екипата на Вардар ја освои третата титула во СЕХА лигата откако во денешното финале го совлада најголемиот ривал Веспрем со 26-21. Сосема заслужено бидејќи нашиот тим ја имаше доминацијата и му врати на унгарскиот тим за ланскиот пораз во финалето,...