ПОЧЕТНА РАКОМЕТ РАКОМЕТ / БАЛКАН

РАКОМЕТ / БАЛКАН

Станиќ со демант до медиумите: Каков Вардар, завршив со ракометот!

До пред некој ден пламтеа информации дека Дарко Станиќ по паузата во ракометот, пак ќе се врати да настапува во Македонија, но овој пат за ривалот на Металург, за РК Вардар. Но во интервју дадено за специјализираниот портал за ракомет...

Така маршираат шампионите: Вардар триумфално кај Горење за успешен крај на 2017 година

Актуелниот европски шампион РК Вардар, триумфално ја финишира календарска 2017 година, тие вечерва победија на гостувањето во Словенија, во рамките на дуелот од СЕХА лигата против Горење. „Црвено-црните“ победија со сигурни 24:30, во натпревар каде победата беше најавена уште по...

ВИДЕО: Јагањац и неговите ДЕСЕТ „бомби“ против Динамо

Екипата на Металург во последниот домашен натпревар за годинава, пред своја публика во рамки на СЕХА лигата беш убедлива против Динамо Панчево со резултат од 33-25. Прво име во редовите на „металурзите“ повторно беше хрватскиот репрезентативец,  Халил Јагањац кој само...

Металург го совлада Динамо: Триумф за крај на домашните настапи во СЕХА лигата

Екипата на Металург успеа да триумфира против екипата на Динамо Панчево и со победа да ги заврши домашните обврски во СЕХА лигата за оваа година. Динамо Панчево не беше сериозен конкурент за Металург, па нашиот вицешампион со убедливи 33:25 дојде...

(ВИДЕО) Веселин Вујовиќ полуде, па доби црвен картон и за малку ќе го истепаше...

Поранешниот тренер на Вардар и миленик на „Комитите“, Веселин Вујовиќ е познат по својот темперамент, кој повторно го покажа на дело на натпревар на неговиот тим Копер. Инцидентот се случи во 49. минута од мечот кога словенечките судии прво исклучија...

Јовиќ: Ќе биде тешко, секогаш кога сме фаворити, играме тешко

РК Металург утре го игра својот последен натпревар на домашен терен во рамките на СЕХА лигата за оваа календарска 2017 година. Пред мечот утре против тимот на Динамо Панчево, денеска на закажаната пресконференција, тренерот на Металурзите, Александар Јовиќ, истакна дека...

Червар запрашан дали се попишмани што го напушти Металург и се врати во Хрватска

Како наближува почетокто на Европското ракометно првенствов во Хрватска, така се повеќе и повеќе се зголемува еуфоријата кај организаторот. Хрватските медиуми повторно пред себе на интервју го имаа селекторот Лино Червар кој добе едно помалку очекувано прашање, кое гласеше: Дали...

Десетина минути доволни на Вардар да го „уништи“ Металург

Металург има уште многу да учи за да го стигне европскиот и регионален шампион Вардар. Иако одигра солиден натпревар, тимот од Автокоманда е поразен во дербито на СЕХА лигата со 24:31. Тимот од Автокоманда парираше долго време, односно околу 40...

За крај на незаборавната 2017: Вардар вечерва се збогува со своите навивачи

Не треба да се кажува дека 2017 година ќе остане во сеќавањата не само на навивачите на Вардар, туку и на сите љубители на спортот во Македонија. "Црвено-црните" го остварија историскиот сон, ја освоија титулата во Лигата на шампионите, но...

Стоилов и Гонзалез едногласни пред дербито со Металург: Ќе биде тешко и интересно како...

СЕХА лигата ќе сведочи на уште едно големо македонско ракометно дерби помеѓу Вардар и Металург. Градските ривали в сабота ќе ги вкрстат копјата во регионалното натпреварување во уште еден вистински ракометен спектакл во Скопје. Ова за Вардар ќе биде последен...

Suzuki Swift