РАКОМЕТ

ЕХФ повторно го награди големиот борец на Вардар, Лука Циндриќ!

Средниот бек на РК Вардар, Хрватот Лука Циндриќ, кој веројатно ја имаше најдобрата сезона во кариерата, доби уште едно признание од страна на ЕХФ, за најдобар играч на месец јуни. Лука Циндриќ беше еден од клучните играчи на „црвено-црните“ во...

Гордоста на Цетиње, ново признание за ракометар на Вардар

Вуко Борозан доби признание во своето родно Цетиње. Црногорскиот интернационалец кој мината сезона во Лигата на шампиони со Вардар стана европски првак, доби признаница од градоначалникот на ова место, кој истакна дека ракометарот на најдобар можен начин го претстваил...

РФМ ги одреди премиите на репрезентативците за ЕП во Хрватска

Ракометната федерација на Македонија денеска на Управен Одбор донесе одлука околу премиите на македонските репрезентативци за Европското првенство во Хрватска во јануари идната година. РФМ одлучи да ја награди ракометната репрезентација со 40.000 евра за пласманот на ЕП, а за...

(Фото) Самсоненко ги почасти европските прваци со заеднички одмор во Хрватска

Дел од ракометарите на новиот европски шампион се на заеднички одмор во Хрватска, кој е организиран од сопственикот на клубот, Сергеј Самсоненко, кој пак, е познат по тоа што сака да им угоди на своите спортисти. По освојувањето на Лигата...

Сара Митова си замина од Вардар, кариерата ја продолжува во Данска

Македонската ракометна репрезентативка Сара Митова повеќе не е дел од екипата на ЖРК Вардар СЦЈС, откако крилото се одлучи да започне интернационална кариера, потпишувајќи едногодишен договор со дански Сондерјиске. „Сара е многу интересен играч, па веднаш ќе ја приклучиме кон...

„Вардарки“ имаат одличен голман: Одбраната на сезоната во ЛШ е на – Амандин Лејно!...

Француската репрезентативка во редовите на Вардар, Амандин Лејно ја има одбраната на сезоната во Лигата на шампионите. https://www.facebook.com/ehf.champions.league/videos/10154911551968666/ Остварена е на гостувањето кај Митјиланд, но голманката на Вардар уште три пати се најде во топ-30 одбрани во елитното ракометно натпреварување. Во...

(Фото) Мукаетов и Каевски ги испратија младинците на СП во Катар

Претседателот на Ракометната Федерација на Македонија, Живко Мукаетов, заедно со Генералниот Секретар, Филип Милошевски и Директорот на Агенцијата за Млади и Спорт на Република Македонија, Дарко Каевски, беа присутни на последниот тренинг на ракометната репрезентација на Македонија до 21...

Темелковски го скрати списокот, познат составот кој ќе не претставува на СП во Алжир

Селекторот на младата ракометна репрезентација на Македонија, Илија Темелковски го скрати списокот на ракометари со кои ќе патува на Светското првенство во Алжир. Од 19 отпаднаа 3 имиња, стаува збор за Марко Кизиќ Михаил Аларов и Мартин Серафимовски. Играчите денеска...

Нема многу одмор за младите ракометари

По вчерашниот ден наменет за одмор, младата ракометна репрезентација на Македонија денеска им се враќа на тренинзите. Викедов ќе бидат одработени два во главниот град на земјава, а в понеделинк се заминува за Катар, каде со конторлни натпреври ќе се...

СЕХА го објави списокот на клубови за следната сезона, Веспрем приморан да се откаже!

СЕХА лигата го објави списокот на учесници за престојната сезона, на него ги нема Веспрем и Извиѓач, додека од друга страна повторно се враќаат српските клубови. Поради преголемиот број на натпревари во текот на сезоната и згуснатиот календар откако од...


totalTV
Suzuki Swift