РАКОМЕТ

Гонзалес задоволен: Сега сме лидери на табелата, па да уживаме малку

Откако Вардар вечерва убедливо триумфираше против ППД Загреб (25-20), „црвено-црните“ се вратија на лидерската позиција во групата Б. Вардар овој натпревар го доби, за разлика од претходните два во кои Загреб доминираше, овој пат, се беше во корист на Вардарци. По...

Вардар повторно е лидер: Загреб падна во “Јане Сандански”

Екипата на Вардар повторно е лидер во групата Б од ракометната Лига на шампиони откако денеска му се одмазди на Загреб ППД за еден од трите порази сезонава и го совлада на домашен терен со 25-20. Конечниот исход дојде најмногу...

Вардар го пречекува Загреб: Во игра е многу повеќе од обична победа

Македонскиот ракометен гигант денеска со почеток од 17:30 часот во СЦ „Јане Сандански“ ќе го пречека хрватскиот првак ППД Загреб во рамките на Лигата на шампионите. За Вардар ова ќе биде одлична можност да се врати на победничките патеки по...

Квалитетот на СЕХА драстично ќе се намали: Веспрем ја напушта регионалната ракометна лига

Според најавите на унгарските медиуми, ова ќе биде последната сезона на Веспрем во регионалната СЕХА лига. Причината е големиот број натпревари, а тие мораат да настапуваат и во домашното првенство. Сега згуснатиот распоред им создава проблеми, недоволна воиграност поради...

Кире Лазаров има отворена понуда да премине во француски клуб

Иако претходно се шпекулираше, сега тоа се обвистини, Нант и официјално е заинтересиран за македонскиот бомбардер и капитен, Кире Лазаров, кој на ракометниот мундијал во Франција, повторно ја докажа својата светска димензија. Лазаров е најдобар стрелец на Мундијалот во Франција,...

“Црвено-црните” прават екстра тим: Драган Цвијиќ од идната сезона во ЖРК Вардар

Српската репрезентативка Драгана Цвијиќ од идната сезона ќе биде дел од шампионот на Македонија, ЖРК Вардар, објавија денеска "црвено-црните". Таа потпиша договор на две години и треба да биде мега-засилување за пикерската позиција. Својата афирмација, Цвијиќ ја доживеа во тимот...

Нема крај на малерите: Миркуловски повторно е повреден

Македонскиот репрезентативец Филип Миркуловски повторно ќе биде надвор од ракометните терени откако завчера во дуелот со Мелсунген беше изнесен надвор од теренот. Последните информации се дека станува збор за повреда на бутниот мускул и дека популарниот Жути ќе отсуствува околу...

Рајн Некар на Манасков го доби Кјелце – резултат во корист на Вардар

Во гратчето Манхајм вечерва, Рајн Некар Ловен, успеа да оствари победа во дерби натпреварот, против актуелниот шампион во ЛШ, тимот на Кјелце со 28:25. Како што е веќе познато, поради повредата, Дејан Манасков вечерва не играше за неговата екипа, а...

Червар има посебна желба за крај на Лигата на шампионите

Ракометарите на Металург по одиграните два дуели во СЕХА Лигата, ќе го одиграат и последниот дуел од групната фаза во Лигата на шампионите. Противникот е добро познат, Чеховски Медведи, од кој Металург загуби на гостувањето во Русија, иако во...

Вардарци се подготвуваат за Загреб, не сакаат нов кикс на домашен терен

Ракометниот шампион на Македонија, Вардар продолжува со своите настапи во Лигата на шампионите. Во првиот натпревар пред својата публика во 2017 година, „вардарци“ го пречекуваат тимот на ППД Загреб, за кого сметаат дека е многу незгоден противник. Тренерот Раул...