РАКОМЕТ

На пат кон Белорусија: Вардар тргна по третата титула во СЕХА лигата

Актуелниот македонски првак Вардар утринава тргна кон Загреб, па кон Белорусија каде од утре до 9 април ќе се одигра завршниот турнир од СЕХА лигата. Во конкуренција на домаќинот Брест Мешков, бранителот на титулата Веспрем и Загреб ППД, Вардар ќе...

Шест “вардарки” номинирани за Ол-стар тимот на ЕХФ

Традиционално, пред крајот на сезоната, ЕХФ ги бира најдобрите ракометарки за сезоната што изминува во Лигата на шампионите. Изборот за оваа сезона почна денеска во 11 часот, а ќе трае до 2 мај, пет дена пред финалниот меч од елитното...

Вујо „комита“ прокоментира за Ф4 и СЕХА, и за шансите на Вардар против ППД...

Непосредно пред натпреварот во петок помеѓу екипите на ППД Загреб и РК Вардар, сегашниот селектор на репрезентацијата на Словенија, Веселин Вујовиќ, кој ги тренираше и двете екипи во минатото, даде свое видување за натпреварот кој следува. „Очекувам одличен натпревар. Оваа...

Одреден датумот за четвртфиналето помеѓу Вардар и Фленсбург

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во соработка со клубовите четвртфиналисти на Лигата на шампионите и ТВ куќите кои вршат пренос ги објави термините и саатниците за натпреварите од Топ 8 фазата. Првиот меч меѓу Вардар и Фленсбург се игра на 22...

Збогум, Металург: Червар од идната сезона на клупата на Загреб

Трофејниот хрватски стручњак, Лино Червар не само што ја напушти македонската репрезентација, туку на крајот од оваа сезона ќе си замине и од Македонија. Хрватските медиуми тврдат дека од идната сезона тој ќе биде повторно на клупата на Загреб ППД...

Уште една ракометарка си оди од Вардар: Мавсар се враќа во Крим

По само една сезона во редовите на ЖРК Вардар, словенечката репрезентативка Тамара Мавсар се враќа таму каде што ја почна својата кариера - во Крим Меркатор. Клубот предмалку објави дека е постигнат двегодишен договор за соработка, па Мавсар повторно ќе...

Миркуловски има соиграч „мајстор“ за постигнување автоголови во Вецлар (Видео)

Последното коло од ракометната Бундеслига, донесе интересен автогол на натпреварот помеѓу Вецлар, каде настапува македонскиот ракометар Филип Миркуловски, и Минден. Вецлар победи на споменатиот натпревар, но дефинитивно најинтересен момент беше моментот кога соиграчот на Миркуловски, ја врати топката кон својот...

Червар: Бев разочаран од натписите дека негувам „селски“ ракомет, но го докажавме спротивното

Хрватскиот тренер на Металург Лино Червар, беше пресреќен по победата над големиот ривал Вардар вечерва во Автокоманда. Скоро сите љубители на овој спорт, веруваа дека Вардар рутински ќе го победи Металург, но момците на Червар покажаа дека понекогаш освен за...

Ете шанса за одмазда: Вардар го доби противникот во четвртфиналето

„Црвено-црните“ го добија својот противник на кој ќе налетаат во битката за толку посакуваниот фајнал-фор турнир во Келн, Германија. Германската екипа Флензбург ќе биде следен противник на македонскиот ракометен шампион, и тим кој им е стар должник на Вардарци од пред...

Славје во Автокоманда: Металург го шокира шампионот

Во големото ракометно дерби во Македонија денеска, РК Вардар падна во Автокоманда од домаќинот РК Металург со резултат 29:26. Ова е рамно на сензација, бидејки никој не очекуваше Металург да го победи големиот фаворит Вардар, кој овде дојде на победа. Но...