12 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2017
РАКОМЕТ

РАКОМЕТ

Бошковски: Ќе се обидеме да дадеме отпор, а ако ни се укаже шанса за...

Ракометарите на Еурофарм Работник во првата сезона во суперлигашкото друштво обезбедија пласман во плеј-офот, а за првпат во историјата ќе играат и во финалето на Купот на Македонија. Избраниците на Андон Бошковски го совладаа составот на Охрид со 26:18 и...

Дебитантот Работник против Вардар во битка за куп-трофејот

Ракометарите на Вардар и Еурофарм попладнево од 16:30 часот ќе се сретнат во финалето од Купот на Македонија. На завршниот турнир во Битола, домаќинот и организатор на настанот, Еурофарм Работник ќе се обиде да му даде достоен отпор на старо-новиот...

Вардар ќе ја брани титулата во Купот, историско финале за Работник

Екипите на Вардар и Еурофарм Работник ќе играат во годинашното финале од ракометниот Куп на Македонија. Во првиот полуфинален меч, Еурофарм Работник го совлада Охрид со 26-18 и стигна до најголемиот клупски успех бидејќи освен тоа што обезбеди пласман во...

ЖРК Вардар повторно шампион во Купот на Македонија – младиот Металург немаше шанси

Ракометарките на Вардар станаа втората најуспешна екипа во Македонија освојувајќи го петтиот Куп на Македонија, по триумфот од 45-19 (21-10). ЖРК Вардар очекувано славеше во финалето против Металург, и иако некомплетни, тие го наполнија Металург. Вардарки својот прв Куп трофеј го...

Моменти кои не се забораваат: 15 години од историската титула на Кометал Ѓорче Петров

19. мај 2002 година останува како ден кој засекогаш останува испишан со златни букви и длабоко врежан во историјата на македонскиот спорт. На денешен ден, пред 15 години на радоста и немаше крај, затоа што женскиот ракометен клуб Кометал Ѓорче...

Уште еден Вардарец ја продолжи верноста кон „Црвено-црните“

Десното крило на РК Вардар Даниил Шишкарев и во следната сезона ќе биде дел од Вардар. Рускиот интернационалец и раководството на македонскиот повеќекратен ракометен првак договорија соработка и за сезоната 2017/18 со што Шишкарев ќе остане во Скопје. За Шишкарев играњето...

Вардар потврди: Абутовиќ уште три сезони во „црвено-црното“ семејство

РК Вардар на време ги обезбедува потписите на важните играчи за следните предизвици, како на домашна, така и за европската сцена, каде Вардар постојано е во завршницата од големите турнири. Добрите игри на Илија Абутовиќ сезонава беа препознаени и од...

По поразот од Вардар, Металург се ревитализираше со победа против Пелистер

Металург успеа да се соземе по поразот од РК Вардар, и денеска да го победи тимот на РК Пелистер, каде свое тренерско деби имаше легендата на македонскиот ракомет, Стевчо Алушовски. Момците од Автокоманда беа подобри и победија со 31:25. Оваа...

Барса прослави уште една титула во АСОБАЛ лигата, Лазаров со 950 гола ја завршува...

Македонските репрезентативци Кире Лазаров и Борко Ристовски заедно со останатите играчи на Барселона прославија уште една убедлива и рутинска шампионска титула во АСОБАЛ Лигата. Каталонците на домашен терен го победија Пуенте Хенил со 37:29, по што со совршен скор, 28...

Вардар гази: Демолиран Еурофарм Работник на патот кон титулата

Македонскиот шампион Вардар беше сигурен во натпреварот против Еурофарм Работник, совладувајки го со 37:19, со што „црвено-црните“ направија уште еден чекор до одбрана на титулата. Почетокот за Еурофарм Работник беше добар, тие парираа во првите 20 минути, но како одминуваше...