РАКОМЕТ

Лазаров: Го скршивме мразот и се радуваме на двата бода

Капитенот Кире Лазаров и истовремено најуспешниот ракометар на денешниот дуел, кратко ги анализираше по завршувањето на мечот импресиите пред и по натпреварот на дебитантите, како и осудата за игра која траеше до 45. минута од мечот. Секако, истакна и...

Миркуловски: Стигна одмаздата за Тунис

Филип Миркуловски, лицето кое се врати во националниот дрес непосредно пред почетокот на СП, иако претходно се збогува со репрезентацијата, одлучи да помогне на младите ракометари во успешниот настап на Мундијалот во Франција. Филип по завршувањето на мечот не ги...

Стоилов: Не треба да летаме, треба да останеме смирени

Нашиот репрезентативец пикер, како и останатите беше пресреќен поради победата на Македонија на првиот меч од СП во Франција. Но, потенцираше дека ова е само старт и дека нашата селекција допрва ќе се соочува до предизвиците. „Слатка победа која сите...

Стариот должник си го плати долгот: Македонија мотивирано го сруши Тунис

Македонската ракометна репрезентација попладнево во „Арена ду Метс“ го одигра првиот дуел од СП во Франција во рамки на првото коло против селекцијата на нашиот добро познат противник, Тунис. Во истиот Македонија му се „одмазди“ на должникот Тунис и...

Македонските лавови излегуваат на терен: Нека се повтори Катар, а не Полска

Македонската ракометна репрезентација денеска од 17:45 часот го игра првиот натпревар на Светското првенство во Франција. Драстично подмладени, без неколку стандардни играчи од претходните големи натпреварувања, избраниците на Лино Червар одат на победа против Тунис кој ни е голем должник...

Франција тргна моќно: Прегазен Бразил на почетокот од ракометниот мундијал

Домаќинот Франција на штотуку започнатиот ракометен шампионат, не дозволи изненадување против селекцијата на Бразил, која на убедлив начин ја совлада со 31:16, со што најавија дека се сериозни претенденти, и еден од најсилните фаворити за нова светска круна. Триколорите тргнаа...

Лазаров ја „грабна“ последната МВП награда за 2016 година

Македонскиот ракометар и капитен на нашата репрезентација Кире Лазаров се закити со наградата на ЕХФ за најдобар ракометар за месец декември. Ова е прва ваква награда за Лазаров од страна на ЕХФ. Во гласањето е повеќе дописници на ЕХФ од...

Започнува ракометниот Мундијал: Вечерва отвора домаќинот Франција, од утре на терените и Македонија

Со натпреварот меѓу репрезентациите на домаќинот Франција и Бразил, вечерва стартува Светското ракометно првенство. Актуелниот светски шампион од пред две години во Катар, пред своја публика тргнува во одбрана на титулата и е еден од најголемите фаворити за тоа достигнување,...

Париз во боите на Македонија: Триумфалната капија блескаше (Видео)

Франција од утре, па се до 29. јануари и официјално ќе биде домаќин на Светското ракометно првенство. Токму за оваа цел, на Триумфалната капија во Париз беа прикажувани разни анимации, како би се најавил спектакуларно спортскиот настан кој ни следува. Меѓу...

Барселона донесе засилување, како конкуренција на Кире Лазаров?!

Шпанскиот ракометен гигант Барселона, денеска во своите редови го потврди новото засилување, станува збор за словенечкиот ракометар, Јире Доленец, кој во Шпанија доаѓа од редовите на францускиот Монпелје. Со ова веројатно е испратена порака за капитенот на македонската ракометна репрезентација...