РАКОМЕТ

Червар: Имавме лоши периоди против БиХ, но шанса доби секој играч

Селекцијата на Македонија на првиот контролен натпревар, против селекцијата на БиХ, успеа да оствари победа (28:24), а селекторот Червар, истакна дека е задоволен од прикажаното на овој натпревар. Тој потенцира дека имале доста голем број на грешки, но дека истите...

Македонскиот цепелин како по мерка за Босанците (Видео)

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва ја совлада селекцијата на БиХ во пријателски натпревар одигран во Скопје. Нашите репрезентативци славеа победа со 28:24, а на натпреварот беа видено неколку атрактивни потези. Дефинитивно еден од поубавите голови беше постигнат во финишот од...

Триумфално во тест мечот против БиХ

Ракоемтната репрезентација на Македонија ја совлада БиХ во СЦ „Кале“ со 28:24, во првиот од трите меча кои се предвидени да се одиграат пред стартот на СП. Македонија знаеше да одигра добро и да одолее на притисокот кој во текот...

Репрезентацијата денеска ќе се тестира против Босна и Херцеговина

Машката ракометна репрезентација на Македонија попладнево ќе го има првиот тест-натпревар во пресрет на престојното Светско првенство во Франција. Во СРЦ „Кале“, нашите ракометари ќе ја пречекаат селекцијата на Босна и Херцеговина. По завршувањето на првата фаза од подготовките во...

Најавата се оствари: Талески од денеска е член на Рајн Некар Левен

Најголемиот македонски талент Филип Талески од денеска официјално е член на Рајн Некар Левен и кариерата ќе ја продолжи во Бундеслигата. Актуелниот германски првак на својата интернет страница објави дека на свое барање, Талески, место во 2018 година, веднаш го...

Лино се предомисли: Митревски повторно во составот!

Селекторот на македонската машка ракометна селекција, Лини Червар официјално го објави списокот на расположливи 21 ракометар кои ќе бидат дел од втората фаза од подготовските. Споредбено од првичниот список, овојпат ги нема Јовица Младеновски, Мартин Манасков, Бојан Маџовски и Даниел...

Франција една недела на нозе: Никола Карабатиќ избегна трагедија

Најдобриот француски ракометар Никола Карабатиќ доживеа повреда на минатонеделниот натпревар од домашното првенство меѓу ПСЖ и Нант и тоа на нешто повеќе од 20 дена пред почетокот на Светското првенство. Цела Франција застана во очекување на резултатите бидејќи се чинеше...

Георгиевски: Репрезентацијата е сменета, имаме новини во играта, а напорната работа ќе донесе резултат

Десното крило на македонската ракометна репрезентација и ЧСМ Букурешт, Гоце Георгиевски, има огромно искуство од големите натпреварувања со нашата репрезентација, а неговото искуство ќе биде од огромна помош за младите ракометари кои се најдоа на списокот на Червар. Македонската репрезентација...

(Видео) СЕХА ги избра најдобрите моменти од сезоната: Бакнежот на Стоилов и Терзиќ во...

Регионалната ракометна лига објави видео на својата фејсбук страна со најинтересните моменти кои ја одбележаа 2016. година. На оваа листа, поточно на второто место, се најде и бакнежот помеѓу Терзиќ и Стојанче Стоилов за време на натпреварот помеѓу Вардар и...

Се разбуди Манасков, но тоа не беше доволно Рајн Некар да триумфира

Актуелниот германски шампион, Рајн Некар Левер календараската 2016. година ја заокружи со пораз од Магребург каде загуби со 35:32. Нашиот интернациоаналец, Дејан Манасков, конечно се разбуди па на овој меч постигна четири погодоци, кои сепак не беа доволни за триумф...
Alkaloid Acerola


totalTV
Suzuki Swift