РАКОМЕТ

Сензација: Кристијанштад со победа им ја олесни работата на Вардар

Освен тоа што Вардар не успеа да го завери пласманот во четвртфиналето од ЛШ денеска на гостувањето кај Мешков Брест каде беа поразени, вечерва Кристијанштад приреди сензација во ЛШ, екипата против која Вардар ќе брка пласман понатаму. Вардар бара барем...

Вардар не успеа против Мешков Брест, па 1/4финале ќе брка против Кристијанштад

Вардар не успеа да победи на гостувањето во Белорусија кај Мешков Брест, каде беа поразени со 30:26. Во натпревар од 13. коло во ЛШ, Вардар немаше игра за победа, па пласман во четвртфинале ќе брка во Скопје во последното коло. По...

Прва “меч-топка” за Вардар: Победа во Белорусија за печат на првото место

Македонскиот ракометен првак Вардар попладнево ќе ја има првата од двете шанси за запечатување на првото место во својата група од Лигата на шампионите. По неочекуваниот пораз на Рајн Некар Левен кај Целје, на нашиот тим му е неопходна една...

Вардарки гостуваат кај Мец – Пенезиќ оптимист дека одат на победа!

Пред ЖРК Вардар е уште еден предизвик, претпоследен во групата А од главната фаза во женската ЛШ, каде гостуваат во Франција, кај Мец. Тоа ќе биде натпревар на кој Вардарки по секоја цена ќе одат на победа, со цел да...

Целје го совлада Рајн Некар, па сега РК Вардар трие раце за четвртфинале во...

Ракометарите на Целје вечерва го изненадија Рајн Некар со победа од 37:31, со што сега се отвара голема шанса за РК Вардар да се пласира директно во четвртфиналето во ЛШ. Вардар е сега лидер, а на програмата им се уште...

Кузмановски и Дибиров во идеалниот тим во СЕХА лигата

Тимур Дибиров и капитенот на Металурзите, Филип Кузмановски се најдоа во идеалниот состав одбран за месец февруари во рамки на СЕХА регионалната лига. Тие се издвоија на натпреварите со Загреб, односно Горење. Еве како изгледа идеалниот тим за февруари во регионалната...

Червар конечниот одговор за преземањето на Хрватска ќе го даде на 8. март!

На 31. јануари раководството на Хрватската ракометна федерација одржа состанок и го отпушти Жељко Бабиќ и порака дека за еден месец хрватската репрезентација ќе добие нов селектор. Од тогаш започнаа голготата и шпекулациите поврзани со Лино Червар и иднината на...

Официјално: Марија Петровиќ го засили Вардар

На пивотменската позиција во Вардар во иднина ќе настапува српската интернационалка Марија Петровиќ која со македонскиот клуб договори 18 месечна соработка. Српската интернационалка Марија Петровиќ и официјално е нова ракометарка на Вардар. По повредата на Андреа Човиќ која најмалку два...

Војводиќ две и пол години во Вардар

Српскиот ракометен интернационалец Јања Војводиќ до 2019 година ќе биде дел од екипата на Вардар, откако беше потпишан две и пол годишен договор за соработка. Војводиќ е веќе на тренинзите на Вардар и треба да дебитира на натпреварите од...

Македонскиот тандем Лазаров-Ристовски со фантаастична реализација во 20. во низа победа за Барса во...

Екипата на Барселона на домашен терен убедливо славеше против Бенидорм во 20. коло во рамки на Асобал со резултат 38:28. Првиот дел, Каталонците го добија со 21:13, но ништо поразлично не беше ниту во вториот дел каде Барса апсолутно доминираше. Најефикасни...
Discovery
Nutini

Suzuki Swift