-2 C
Skopje
Monday, January 16, 2017
РАКОМЕТ

РАКОМЕТ

Кога Лазаров е маестрален, Барселона лесно победува: Падна ПСЖ во Каталонија!

Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров, беше предводник на вечерашниот триумф на Барселона во ЛШ пресметката против ПСЖ со 35:32. Ова е реванш за поразот во градот на светлината пред неколку недели, па со одлична игра и девет...

Стоилов пред дуелот со Рајн Некар Ловен: Шанса да покажеме дека Вардар е голем...

По големата победа во Франкфурт, Вардар во сабота со почеток од 17:30, во рамките на осмото коло од Лигата на Шампионите во Скопје ќе одигра нов дуел со германскиот шампион. Рајн Некар Ловен гостува во спортскиот центар „Јане Сандански“, a...

Започнува ракометниот Мундијал: Вечерва отвора домаќинот Франција, од утре на терените и Македонија

Со натпреварот меѓу репрезентациите на домаќинот Франција и Бразил, вечерва стартува Светското ракометно првенство. Актуелниот светски шампион од пред две години во Катар, пред своја публика тргнува во одбрана на титулата и е еден од најголемите фаворити за тоа достигнување,...

Најдобриот ракометар на Германија со настап во Франција непосредно по смртта на својот татко

Најдобриот германски ракометар, Уве Генцхајмер ја запрепасти нацијата со одлуката да настапи за својата репрезентација на СП и покрај тоа што пред неколку дена го загуби својот татко. Додека со националниот тим се подготвуваше за пат во Франција, Генцхајмер дозна...

Одбран најдобриот спортист за 2016. година: Кире Лазаров носител на титулата во водечката категорија

На вечерашниот избор за најдобар спортист на 2016. година, кој се одржа во Македонскиот народен татар, Кире Лазаров беше победник во носителската категорија- најдобар во Македонија за изминатата календарска година. Лазаров во својата категорија,беше кандидат заедно со пливачот Томи Стефановски,...

„Отпишаните“ се вратија: Македонските ракометарки со голема победа на Исланд до баражот за ЕП!

Иако одамна беа отпишани и потценети и од домашната ракометна јавност, сепак, македонските ракометарки направија неверојатен подвиг во квалификацискиот турнир за Европското првенство. Женската ракометна репрезентација на Македонија го одигра можеби најдобриот натпревар во поновата историја и го победи квалитетниот...

Мотивираниот Металург не успеа да го совлада искусниот Вардаров состав

Во рамките на 10. коло од СЕХА регионалната лига, Вардар попладнево го пречека градскиот ривал Металург во „Јане Сандански“. Вардар со многу мака успеа да дојде до посакуваната победа и да ја оправда фаворитската улога, триумфирајќи со 31:29. Во дуел кој...

На предлог на Вардар – Се возобновува регионалната ракометна лига

По неколкугодишна пауза повторно ќе се игра регионалната женска ракометна лига (ВРХЛ), каде ќе настапува екипата на Вардар. На наш предлог, четирите најдобри екипи од регионот од каде и досега доаѓаа тимовите во ВРХЛ се состанаа во Подгорица и...

Лазаров дипломатски: Ќе биде тешко против Ангола, не смееме да ја потцениме

Македонија со победа го започна Светското првенство во Франција, откако во првото коло славеше над Тунис со 34:30. Следен противник на нашата репрезентација на Мундијалот повторно доаѓа од Африка, односно репрезентацијата на Ангола. Според капитенот Кире Лазаров, кој одигра маестрално на...

Барселона глатко против Силкеборг: Лазаров доминираше на паркетот

Ракометарите на Барселона во денешниот дуел од ЛШ, славеа против дански Силкеборг со 34:19. Лесно и без многу проблеми тимот од Каталонија стигна до уште една убедлива победа. Најефикасен за екипата на Барселона беше нашиот интернационалец, Кирил Лазаров кој запиша 8...

Stobiranka gif 300X250