19 C
Skopje
Saturday, April 29, 2017
РАКОМЕТ

РАКОМЕТ

Како го видоа балканците настапот на мајсторот: Кога Кире ќе полуди! (Фото)

Капитенот на ракометната репрезентација вечерва беше феноменален на отварањето на натпреварите на нашата репрезентација, и против селекцијата на Тунис тој бомбардираше дури 12 пати. Тој на овој натпревар имаше процент од 75%, што го направи МВП играч на натпреварот стариот...

Ер Македонија: Летаат цепелини – Кире и компанија си играат со Шпанија (ВИДЕО)

Македонија одигра одлично полувреме против репрезентацијата на Шпанија, која според сите ракометни аналитичари и познавачи, е јасен фаворит за победа на овој натпревар. Мечот во првите 30 минути беше синоним за атрактивни потези од страна на нашите ракометари. Во неполни...

Газдата на „Црвено-црните“ најави бомба: Самсоненко си оди од Вардар!!!

Првиот човек на Вардар, Сергеј Самсоненко, најави „бомба“ на прес-конференцијата во пресрет на четвртфиналниот двомеч со екипата на Флензбург. Имено, Самсоненко е загрижен од потенцијална судиска неправда, која според него, му се случува на Вардар во последниве сезони и најави...

В сабота сите пред ТВ екраните: Познат е терминот за дуелот со Норвешка

Македонија го обезбеди местото во осминафиналето на СП во Франција уште по ремито на Словенија и Тунис, а денеска игравме за избегнување на Франција во следната фаза. Нашите репрезентативци успеаја во својата намера, откако денеска одиграа феноменален меч против Исланд...

Червар: Тешко ми е што заминувам, Македонија е во тешка „политичка“ криза

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва потврди дека се разделува со Лино Червар, досегашниот селектор, односно дека тој оди на нова задача, како нов стратег на селекцијата на Хрватите. Доста се шпекулираше деновиве околу тоа дали Лино ќе остане во Македонија...

Лазаров открива: Од Барселона си заминав поради договорот кој ми беше понуден

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров за последен пат во дресот на Барселона ќе настапи во четвртфиналето од Лигата на шампионите. Двомечот со германскиот гигант Кил ќе има посебно значење за најдобриот македонски ракометар, токму од причината што Лазаров...

Фатени живи: Вујовиќ им се “налути” на словенечките ракометари (ФОТО)

Словенија синоќа оствари сигурна победа против Македонија во третото коло од Светското првенство, па избраниците на Веселин Вујовиќ до доцна во ноќта славеа. Не беше тоа типично балканско славје, со пиење и разни неспортски активности, туку речиси сите ракометари беа...

Хаос во загрепска „Арена“: Екипата на Целје ги бркаше судиите, тренерите се расправаа на...

Откако во „Арена“ загубија со 23:21 од ППД Загреб и се простија од осминафиналето во Лигата на шампионите, ракометарите на Целје ги опколија судиите на теренот, кои едвај извлекоа жива глава со помош на обезбедувањето во салата. Иако ситуацијата на...

Непријатно изненадување: Уште една ракометарка си оди од ЖРК Вардар

По Сања Дамњановиќ, Ања Алтхаус и Тамара Мавсар, уште една ракометарка на ЖРК Вардар добила спогодбен раскин на договорот на крајот од сезоната. Станува збор за норвешката репрезентативка Камила Херем, една од најдобрите оваа натпреварувачка кампања во редовите на "црвено-црните"....

Лазаров стрелец број 1 во Франција: Само чудо ќе го симне македонскиот „бомбардер“ од...

Македонската ракометна репрезентација го заврши својот настап на Светското првенство во Франција уште во осминафиналето по убедливиот пораз од Норвешка (34:24), но сепак, мала утеха за нас ќе биде фактот што капитенот Кире Лазаров најверојатно ќе биде најдобар стрелец...