12 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2017
РАКОМЕТ

РАКОМЕТ

Жарко Пешевски го напушта Металург и се сели во Бешикташ?

Пивотменот на Металург и на македонската ракометна репрезентација Жарко Пешевски, има понуда да го напушти Металург и да започне интернационална кариера. Неговиот договор со Металург е истечен, но клубот од Автокоманда му понудила продолжување на договорот. Сепак, проблем за нив...

Циндриќ за најголемата предност на Вардар во полуфиналето против Барселона

Остануваат уште пет дена од почетокот на завршницата во ракоментата Лига на шампиони, каде Македонија има свој претставник. Екипата на Вардар е пред тежок предизвик, „црвено-црните“ во борба за големото финале, ќе удрат на Барселона, против Кире и Борко. Но...

Лазаров за последен пат во дресот на Барселона: Бомбардерот ги доби сите почести (Видео)

Се одигра последното коло од ракометната АСОБАЛ лига во Шпанија, каде Барселона победи против тимот на Хуеска со 30:29, а Кире Лазаров доби последни овации од Каталонците. По четири одиграни сезони во дресот на Барселона, пред Кире Лазаров е нов...

Лазаров заслужи место во топ5 стрелците на вечната листа на Ф4 турнирите (Видео)

Капитенот на сениорската машка репрезентација на Македонија, Кире Лазаров, повторно се најде на врвот од изборот на ЕХФ. Иако минатата сезона не успеаа да стигнат ни до финале со Барселона, Лазаров и неговиот труд повторно се вреднувани од страна на...

Хендбол планет: Трансферот на Кањељас во Вардар е втор најдобар оваа сезона

Реномираниот ракометен портал Хендбол планет полека ја почна анализата на сезоната што изминува. Меѓу другото, направи и рангирање на најдобрите трансфери пред почетокот на оваа натпреварувачка кампања. На второто место на неа се најде ракометарот на Вардар, Жоан Кањељас кој...

Симовски го избра составот за двомечот со Шведска: Бајрамовска засилување за Македонија

Селекторот на женската ракометна репрезентација на Македонија, Симе Симовски, го објави списокот од 23 ракометарки за подготовките пред бараж двомечот со Шведска за пласман на СП 2017 година во Германија. Она што е ново во составот е дека левиот бек...

Трет триумф на Вардар во Битола: „Црвено-црните“ чекор поблиску до титулата

Во рамките на 8. коло од плеј-офот од домашното првенство, Вардар оствари триумф против Пелистер во Битола (36:24), и сега се наоѓа на само два чекори до титулата. Вардар оствари трет триумф, два беа во Купот на Македонија, а овој...

ЖРК Вардар се збогуваше со шесте ракометарки кои заминуваат сезонава

ЖРК Вардар денеска против Вардар СЦЈС (54:24), го одигра последниот натпревар сезонава, и се прости со шест ракометарки, кои официјално заминуваат ова лето. Вардарки се збогуваа со своите колешки, Сања Дамњановиќ, Тамара Мавсар, Камила Херем, Дијана Илина, Мајса Песоа и...

Вардар го совлада Вардар за нова шампионска титула во Македонија

По освоената петта титула во Купот, ракометарките на ЖРК Вардар, беа убедливи и на патот кон шампионската титула во ракометното првенство. По освоениот трофеј во Купот на Македонија, кој беше подигнат во Автокоманда, избраничките на Ирина Дибирова ја подигнаа и...

Нова Куп титула за Вардар – освоена против Еурофарм во Битола

РК Вардар го потврди статусот најуспешна екипа во ракометна Македонија, тие денеска го освоија 12 Куп на Македонија, со триумфот против Еурофарм (31:26). Еурофарм се држеше некако на пристојна дистанца од Вардар на полувремето (16:13), но во вториот дел Вардар...