ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

Ја Ман: Легендарната јамајканска боб-четворка доби наследнички од Нигерија

Првпат во историјата Нигерија ќе има свои претставници на едни Зимски Олимписки Игри. Пред два дена, Акуома Омеога, Нгози Онвумере и Сеун Адигун го освои петтото место во африканските квалификации во боб и ќе бидат не само први Нигеријц(к)и на...

Тројца клупски соиграчи на Деспотовски суспендирани доживотно поради местење

Меѓународната одбојкарска федерација (ФИВБ) суспендираше тројца играчи од Романија за обложување на одбојкарски натпревари на нивниот тим во јануари оваа година! Суспензиите се драконси, па тројцата одбојкари добија забрана доживотно да играт професионално одбојка. Станува збор за Александру Мусканча (во дресот...

Весна Пробиштип и Шутова го држат врвот – Максимален учинок по две одиграни кола...

Екипите на Весна Пробиштип и Шутова дојдоа до победи во рамките на второто коло од одбојкарскиот шампионат, откако очекувано и рутинирано славеа победи над Студент, односно Универзитет Тетово со по 3:0. Убедливи беа и екипите на Лешок и шампионот Струмица...

Стравична несреќa: По пад на тренинг загина еден од најдобрите Француски скијачи

Еден од најдобрите скијачи од Франција, 35-годишниот Давид Поисон трагично го загуби живото по пад на тренинг во пресрет на спустот во канадски Накис. Оваа информација ја објавија од Фрнцускиот скијачки сојуз кои испратија сочуство до фамилијата и најблиските на...

На само 15 години: Сексуално ме нападна репрезентативниот доктор

Уште една Американска гимнастичарка во низа го обвини репрезентативниот доктор, Лери Насар за сексуален напад. Последна од низата е и најзвучно име, Али Раисман која на последните две Олимписки игри во Лондон и во Рио освои шест медали од...

ВИДЕО: Само вака, крвнички може да се запре одличниот Мицевски – последиците стравични

Адријан Мицевски, најдобриот македонски футсал играч предвреме ја за заврши тековната година со настапи по еден брутален старт во последното коло од хрватската футсал лига. На мечот помеѓу Сквер од Дубровник и актуелниот првак Национал, Македонец на неколку наврати беше...

ЕУРОСПОРТ ЌЕ ГО ПРЕНЕСУВА ШАНГАЈ МАСТЕРС

World Snooker и Еуроспорт најавија соработка за преносот на турнирот Шангај Мастерс. Овој турнир неодамна е додаден во светскиот календар на натпреварувања, а сега е договорен и пренос на Еуроспорт, кој инаку ги пренесува најзначајните снукер натпревари. Шангај Мастерс ќе...

Голема трагедија: Во пад на авион загина легендата на американскиот бејзбол

Утрово страшна вест пристигна од САД. Американската, но и светската спортска јавност е потресена од голема трагедија. Легендата на бејзболот, Рои Халадаи загина во својата 41. година од животот по пад на авион во Мексиканскиот залив. https://twitter.com/CBSNews/status/928045339755597824?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.index.hr%2Fsport%2Fclanak%2Fvelika-tragedija-u-padu-zrakoplova-poginuo-legendarni-americki-bejzbolas%2F1006128.aspx Според пишувањата на тамошните...

Следните Зимски Олимписки Игри без химната на Русија!?

ИОК, Интернационалниот Олимписки Комитет веќе разгледува низа можности за санкции кон руските спортисти поради бројните допинг скандали. Во предвид доаѓаат неколку видови санкции, но моментално како што пренесува престижниот „Њујорк Тајм“, се размислува да се забрани дефилето на спортистит од ...

ВИДЕО: Ма каков Рикардињо, погледнете што прави оваа македонска футсал „ѕверка“

Со сигурност во моментов најдобриот македонски футсал играч, Адријан Мицевски продолжува со блескавите игри во дресот на хрватски Сквер од Дубровник. Во последното коло, нашиот Мицевски буквално им ги „искина конците“ на противничките фудбалери на Томи Сплти. Тоа е екипа...

Suzuki Swift