11 C
Skopje
Tuesday, October 17, 2017
ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

Ребрендиран и поорганизиран – ОК Пробиштип тргнува по шампионската титула

Одбојкарскиот клуб Пробиштип денеска го одржа редовното годишно Собрание на која донесе неколку важни одлуки. Најважно од се е она дека е направено ребрендирање, па во иднина клубот ќе го носи името ОК Весна Пробиштип. Претседател на тимот останува Игор...

PlusPharma спонзор на првиот Интернационален Кугларски Турнир – 8ми септември

Во организација на кугларскиот клуб Вардар, а  поддржано од фармацевтскиот бренд PlusPharma изминатиов викенд се одржа првиот “Интернационален Кугларски турнир – 8ми Септември” во спортскиот центар Борис Трајковски. Љубителите на куглањето уживаа во натпреварувањето проследено со многу пресврти, на кое...

Ставре Јада најуспешен во Скопје и блиску до олимписка норма

Вчера и денеска во Скопје се одржа ФИС Ролер Ски куп 2017. Од оваа година, Ролер ски купот е во рамките на Светскиот куп во биатлон и бодовите освоени во овие натпреварувања се земаат предвид при остварувањето норма за Олимписките...

Болт не гледа во скоро време негов наследник, верува дека рекордите ќе му траат...

Усаин Болт денеска истакна дека очекува неговите рекорди на 100 и 200 метри да траат најмалку од 15 до 20 години. Јамајканецот е единставениот спинтер во историјата кој освоил три олимписки златни медали во низа на двете најбрзи делници. Тој...

Мејведер најави повлекување, МекГрегор незадоволен од една одлука на судијата

Флојд Мејведер по две години се врати во боксот, но најави дека ова за него е последната борба синоќа, иако победи, не размислува повторно за враќање на терен. Тој во Лас Вегас ноќеска боксуваше против Конор МекГрегор и го победи...

Борбата на деценијата за Мејведер: МекГрегор издржа до 10 рунда

Спектаклот на деценијата, боксерскиот меч помеѓу Флојд Мејведер Јуниор и Конор МекГрегор, е завршен со победа на боксерот над ММА борецот. Мејведер ја забележа 50 професионална победа во кариерата, победувајки го Конор МекГрегор. ММА борецот се држеше до средината на 10...

ФИС ролер ски куп Тоше Проески се одржува овој викенд

Во периодот  25-27.08.2017 година, на патеката Кривогаштани-Крушево ќе се одржи првиот меѓународен „ФИС ролер ски куп Тоше Проески“. Организатори на  настанот се Агенција за млади и спорт на Република Македонија, Скијачка Федерација на Република Македонија, Фондација Тоше Проески и клубот Олимпик Скии...

Стунџиски триумфираше на Охридскиот маратон, Поп Ацев заврши на второто место

Македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев го освои второто место на 31-от Охридски пливачки маратон, додека Германецот Александар Стуџински е победник на маратонот кој денеска се одржа во водите на Охридското езеро. Во еден интересен финиш каде беа неколку пливачи германскиот...

Болт приложи снимка и демантираше дека глумел

Усаин Болт, одговори на обвиненијата дека ја одглумил повредата на ногата на штафетата на 4 пати по 100 метри на СП во Лондон, која воендо беше и последна во неговата кариера. Болт беше последна измена за Јамајка, но во моментот...

Не е шега: Јусеин Болт ќе дебитира за Јунајтед против Барселона

Најдобриот спринтер, а според многумина и најголемиот спортист на сите времиња Јусеин Болт потпиша за Манчестер Јунајтед и не станува збор за шега. Болт на 2. септември ќе заигра за „Црвените ѓаволи“ против Барселона во хуманитарен натпревар на легендите...