ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / СКИЈАЊЕ

(ВИДЕО) Каков лудак: Екстремните спортисти и на ескалатор наоѓаат забава

Швајцарскиот олимпиец Фабијан Беш уште не излегол на борилиштата во Пјонгчанг, а веќе е една од ѕвездите на Игрите. https://www.instagram.com/p/BfFq2VfAcCj/?utm_source=ig_embed Причина за тоа е видеото што се појави на Инстаграм на кое се гледа на кој начин го користи ескалаторот. И...

ФОТО: Првиот настап на ЗОИ за заборав – Јада заврши последен

Денес македонските спортиси на ЗОИ во Пјонгчанг го имаа првиот настап откако Ставре Јада во спринтот долг 1,4 километри  го освои убедливо последното, 80. место. Јада постигна време од 4:23.85 минути со заостанување  зад побеникот од 1:15.31 минута. Следниот настап на Јада каде...

Бах: Договорот меѓу двете Кореи за заедничко излегување под исто знаме беше постигна на...

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), Томас Бах, го посети студиото на Дискавери и Еуроспорт во Пјонгчанг и притоа ексклузивно откри детали дека договорот со претставниците на Северна и Јужна Кореја со заедничко излегување на спортистите под исто знаме...

ВИДЕО: На среде настап и пукна фустанот – партнерот спречи да не остане гола

Зимските Олимписки Игри од секогаш носат низа изненадувања и интересни моменти, но она што се случи вчера за време на натпреварите во уметничко лизгање е навистина несекојднево. Јура Мин со нејзиниот партнер Александер Гамелин само што го започнаа својот настап...

Фуркад го одбрани златото од Сочи и ја запре доминацијата на Германците

Францускиот бијатлонец Мартин Фуркад го освои третото олимписко злато откако денеска славеше во потерата на 12,5 километри во Пјонгчанг. Фуркад пред четири години во Сочи беше златен, а златниот медал го одбрани и во Јужна Кореа. Имаше само едно промашување,...

Крамер го донесе веќе петтиот медал за Холандија на Зимските олимписки игри

Холандскиот натпреварувач Свен Крамер заврши со златен медал во брзо лизгање на 5000 метри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Крамер трката на 5000 метри ја заврши за шест минути, девет секунди и 75 стотинки. Со тоа постави нов олимписки...

Прв скандал на ЗОИ: Иран и Северна Кореја протестираат поради мобилни телефони

На првиот ден на свеченото отварање на Зимските Олимписки Игри (ЗОИ) во Пјонгџанг се случи и првиот скандал кој дури заврши и со дипломатски ноти. Имено, организаторите предвидеа сите од вкупноте 4000 спортисти кои ќе учествуваат на ЗОИ, да добијат...

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ за Еуроспорт со Ања Парсон

Ања Персон Радин, Шведски експерт и олимписки златен медалист дава опширно интервју за женскиот алпинистички натпревар пред олимписките зимски игри во Пјонгчанг Веле слалом ќе биде првиот ски алпски настан за жените на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Сегашниот лидер на...

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ: Свен Ханавалд говори за Зимските олимписки игри

Свен Ханавалд е експерт на Еуроспорт и со него е направено интервју неколку дена пред официјалниот старт на Зимските Олимписки игри кои се емитуваат на каналот Еуроспорт.Доколку сакате да ги погледнете сите зимски натпревари истоте можете да ги следите...

Игрите може да почнат: Спектакл на отворањето во Пјонгчанг, развиорено знамето на Македонија

Денеска официјално се отворени Зимските олимписки игри во јужнокорејскиот Пјонгчанг. Со спектакуларното отворање на стадионот кој беше направен специјално за потребите на Олимпијадата присуствуваа повеќе од 30.000 луѓе, а знамето на Македонија го носеше младиот скијач Ставре Јада. Инаку, нашата...