ПОЧЕТНА ОСТАНАТИ СПОРТОВИ ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / СКИЈАЊЕ

ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / СКИЈАЊЕ

Казахстан, Белорусија и Киргистан во знак на солидарност со Русија ќе ги бојкотираат Олимписките...

По одлуката која ја затече Русија од Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) за забрана за настап на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг во 2018 година, стигна и повик за поддршка. Заменик-претседателот на државната Дума на Русија, Виталиј Милонов повика сите држави...

Милионска гледаност на серијата Chasing History со Линдзи Вон

Chasing History (Лов на историјата), е документарна серија за славната американска скијачка Линдзи Вон и во првата недела досегна 3 милионска гледаност низ Европа. Првите две епизоди премиерно се прикажани на 5 февруари на Еуроспорт 1. Гледачите имаа можност да...

Готово е: Најдобриот заминува во пензија!

Најдобриот скијач во историјата Боде Милер одлучи да стави крај на својата професионална кариера. Неодамна тој го прослави својот 40. роденден, а последната трка ја возеше пред 2,5 години. Постојано се навестуваше дека ќе се врати на патеките, но тоа...

Натпреварот на скијачките ѕвезди на Светското првенство следете го на Еуроспорт

Светското првенство во алпско скијање е најсјајниот настан на зимската сезона, а Еуроспорт натпреварите од Сент Мориц ќе ги пренесува во живо на сите платформи од 7 до 19 февруари 2017 година. Светското првенство во алпско скијање е најсјајниот настан...

Циркузант на скии: Запознајте го најлошиот скијач во историјата (ВИДЕО)

Венецуеланецот Адријан Солано е најголемиот хит на Светското првенство во нордиски спортови што се одржува во Лахти. Додека стигнал од Венецуела до Финска, Солано преживеал вистинска голгота бидејќи на аеродромот во Париз не верувале дека е скијач, мислеле дека е...

Стравична несреќa: По пад на тренинг загина еден од најдобрите Француски скијачи

Еден од најдобрите скијачи од Франција, 35-годишниот Давид Поисон трагично го загуби живото по пад на тренинг во пресрет на спустот во канадски Накис. Оваа информација ја објавија од Фрнцускиот скијачки сојуз кои испратија сочуство до фамилијата и најблиските на...

Нов светски рекорд: Штефан Крафт се “заборави” летајќи (ВИДЕО)

Австрискиот натпреварувач Штефан Крафт постави нов светски рекорд во скијачки летови откако во Викерсунд достигна 253,5 метри. До рекордниот лет, Крафт стигна само неколку минути откако рекордот го собори Роберт Јохансон кој прелета 252 метри. https://www.youtube.com/watch?v=1wWVdMBDDLY

Eurosport го открива визуелниот идентитет за ЗОИ во Пјонгјанг 2018

- Претставено е логото и визуелниот идентитет за Зимските олимписки игри 2018 во Пјонгјанг - Логото го одразува духот на Јужна Кореја - Со ЗОИ 2018, Eurosport за прв пат се претставува како Дом на Олимписките игри во Европа Eurosport денес го...

(Видео) 100 дена до започнувањето на ЗОИ

Со обележувањето на 100 дена до Зимските олимписки игри, Еуроспорт го објави првиот во низата кратки филмови од серијата Sport Explainer. Започнуваме со скелетон. 60 секундното видео од кое застанува здивот е поделено на три дела- бодување, основи и броеви-...

Не е птица, не е авион, тој е скокач: Ужасен пад на скијачот од...

Трката во супервелеслалом на Светското првенство ја одбележа уште еден стравичен пад на натпреварувачите, овој пат во главна улога беше Оливер Женот. Скијачот кој потекнува од Монако, при скокот ја загуби рамнотежата на своето тело и падна директно на грбот,...

Suzuki Swift