ПОЧЕТНА ОСТАНАТИ СПОРТОВИ ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / СКИЈАЊЕ

ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / СКИЈАЊЕ

Нов светски рекорд: Штефан Крафт се “заборави” летајќи (ВИДЕО)

Австрискиот натпреварувач Штефан Крафт постави нов светски рекорд во скијачки летови откако во Викерсунд достигна 253,5 метри. До рекордниот лет, Крафт стигна само неколку минути откако рекордот го собори Роберт Јохансон кој прелета 252 метри. https://www.youtube.com/watch?v=1wWVdMBDDLY

Ставичен пад на Шлиенцауер на скокалницата Оберстдорф (Видео)

Австралијанскиот скијач, Грегор Шлиенцауер доживеа тежок пад на скокалницата во Оберстдорф. Повеќекратниот освојуач на Светскиот Куп по скокот од 201 метар при доскокот изгуби рамнотежа и незгодно падна во снегот. По падот остана да лежи, а брзо потоа му беше пружена...

Не е птица, не е авион, тој е скокач: Ужасен пад на скијачот од...

Трката во супервелеслалом на Светското првенство ја одбележа уште еден стравичен пад на натпреварувачите, овој пат во главна улога беше Оливер Женот. Скијачот кој потекнува од Монако, при скокот ја загуби рамнотежата на своето тело и падна директно на грбот,...

Зошто воопшто е на ЗОИ? Ги надмудри сите, не направи буквално ништо и на...

Американката Елизабет Свини не понуди буквално ништо за време на својот настап во Пјонгчанг на Зимските олимписки игри. Скијачката учествуваше во „халфпајп“ и заврши на последното место, а притоа не направи буквално ништо. Целта на „халфпајп“ е да направите што...

ФОТО: Лиса е „бомба“ – германската скијачка се сликаше гола за „Плејбој“

Зимските Олимписки игри во Јужна Кореа се пред самиот почеток, а атмосферата за фановите дополнително ја загреа германската скијачка, Лиса Зимерман кој се разголи и реши да позира за „Плејбој“ Оваа фристаил скијачка која е позната по добрите резултати во...

Циркузант на скии: Запознајте го најлошиот скијач во историјата (ВИДЕО)

Венецуеланецот Адријан Солано е најголемиот хит на Светското првенство во нордиски спортови што се одржува во Лахти. Додека стигнал од Венецуела до Финска, Солано преживеал вистинска голгота бидејќи на аеродромот во Париз не верувале дека е скијач, мислеле дека е...

ХАОС на државното првенство во нордиско скијање: Двајца припадници на АРМ нападнаа официјални лица...

Вистински хаос и инцидент од невидени и незапаметени размери се случи денеска околу 11:00 часот во Крушево. Имено, на нордиската патека се случи огромен инцидент при одржувањето на Државното првенство во нордиско скијање организирано од страна на Скијачката федерација на...

Стравична несреќa: По пад на тренинг загина еден од најдобрите Француски скијачи

Еден од најдобрите скијачи од Франција, 35-годишниот Давид Поисон трагично го загуби живото по пад на тренинг во пресрет на спустот во канадски Накис. Оваа информација ја објавија од Фрнцускиот скијачки сојуз кои испратија сочуство до фамилијата и најблиските на...

ВИДЕО: На среде настап и пукна фустанот – партнерот спречи да не остане гола

Зимските Олимписки Игри од секогаш носат низа изненадувања и интересни моменти, но она што се случи вчера за време на натпреварите во уметничко лизгање е навистина несекојднево. Јура Мин со нејзиниот партнер Александер Гамелин само што го започнаа својот настап...

Трагедија во Пјонгчанг: Пронајден мртов во својата соба

Во олимпиското село на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг утрово е пронајдено мртво лице. Организаторите соопштија дека почина 53-годишене државјанин на Јужа Кореја кој работел како преведувач за јапонса радио станица. Според потпаролот на организациониот одбор, Сунг Баик Јоу, 53-годишниот маж...