ПОЧЕТНА ОСТАНАТИ СПОРТОВИ ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / СКИЈАЊЕ

ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / СКИЈАЊЕ

ХАОС на државното првенство во нордиско скијање: Двајца припадници на АРМ нападнаа официјални лица...

Вистински хаос и инцидент од невидени и незапаметени размери се случи денеска околу 11:00 часот во Крушево. Имено, на нордиската патека се случи огромен инцидент при одржувањето на Државното првенство во нордиско скијање организирано од страна на Скијачката федерација на...

Чудесната Ледецка испиша историја: Освои два златни медали во два различни спорта на исти...

Чешката скијачка Естер Ледецка стана првата личност која освоила златен медал во два различни спорта на едни исти Зимски олимписки игри. Таа по сензационалната победа во супервелеслалом во алпско скијанње пред седум дена, денеска славеше и во паралелен велеслалом во...

Русите не знаат за доста: Носеше маичка „не користам допинг“, па падна на допинг...

Се чини Русите со право беа суспендирани од Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг, иако сепак под олимпиското знаме им беше дозволено да настапат. По Александер Крушелницки, на допинг тест падна и Надежда Сергеева која се натпреварува во боб. Сергеева која има...

СЕНЗАЦИЈА на ЗОИ: Германија ја сруши Канада и избори финале

Хокеј репрезентацијат на Германија направи уште едно изненадување, па откако во 1/4 финалет ја елиминираше Шведска, денес во полуфиналето на Олимпијадата во Пјонгчанг ја победи Канада и се избори за финале. Германцијата со ова направија нова сезација и го елиминираа...

(ВИДЕО) Нов страшен пад на Олимписките игри: Остана да лежи неподвижна на патеката

Индија Ширет, младата канадска олимпијка брутално падна за време на трката во ски-крос. Таа остана неподвижно да лежи на снегот и веднаш беше пренесена во болница. https://youtu.be/IWu1uU6I1SA За среќа, првичните проценки говорат дека Индија е во стабилна состојба, но се уште не...

Ексклузивни изјави за Еуроспорт- Хиршер, Мирер и Феликс Нојројтер

Еуроспорт доби ексклузивни изјави по завршување на Олимпискиот слалом. Хиршер раскажува за ситуацијата на слалом терените, а  Мирер за неговата победа. Изјава на денот е пак онаа на Феликс Нојројтер, кој не учествуваше на Олимписките игри поради повреда на лигаменти....

(ВИДЕО) За малку трагедија: Канаѓанец доживеа хорор паѓање на Олимписките игри

Канадскиот скијач Крис Дел Боско доживеа страшен пад во трката ски-крос на Олимписките игри во Пјонгчанг. Искусниот 35-годишен натпреварувач страшно падна на заледената патека од повеќе од 30 метри висина откако се обиде да изведе салто во воздух. https://twitter.com/HoopDreamInc/status/966177589114130432 По несреќата канадскиот...

Зошто воопшто е на ЗОИ? Ги надмудри сите, не направи буквално ништо и на...

Американката Елизабет Свини не понуди буквално ништо за време на својот настап во Пјонгчанг на Зимските олимписки игри. Скијачката учествуваше во „халфпајп“ и заврши на последното место, а притоа не направи буквално ништо. Целта на „халфпајп“ е да направите што...

Првпат по 20 години: Две екипи го поделија златниот медал на Олимписките игри

На Олимписките игри во Пјонгчанг се случи интересна ситуација видена првпат по цели 20 години. Германската и канадската екипа во боб го поделија златниот медал бидејќи имаа идентично време, додека на третото место заврши Латвија за која бронзениот медал е...

Трагедија во Пјонгчанг: Пронајден мртов во својата соба

Во олимпиското село на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг утрово е пронајдено мртво лице. Организаторите соопштија дека почина 53-годишене државјанин на Јужа Кореја кој работел како преведувач за јапонса радио станица. Според потпаролот на организациониот одбор, Сунг Баик Јоу, 53-годишниот маж...