8 C
Skopje
Wednesday, October 18, 2017
ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / ПЛИВАЊЕ

ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / ПЛИВАЊЕ

Стунџиски триумфираше на Охридскиот маратон, Поп Ацев заврши на второто место

Македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев го освои второто место на 31-от Охридски пливачки маратон, додека Германецот Александар Стуџински е победник на маратонот кој денеска се одржа во водите на Охридското езеро. Во еден интересен финиш каде беа неколку пливачи германскиот...

Нов светски рекорд за злато на СП во пливање

Американката Лили Кинг постави ново најдобро време на трката на 100  метри градно на Светското првенство во пливање кое се одржува во Будимпешта. Новото најдобро време на оваа делница изнесува 1 минута 4 секунди и 13 стотинки. Сребрениот медал го освои...

Фелпс против голема бела ајкула!

Најуспешниот пливач во историјата, освојувачот на 23 олимписки злата , Мајкл Фелпс е пред нов предизвик. Тој одлучи да се трка со многу опасен противник, голема бела ајкула. ТВ каналот “Дискавери“ најави дека во промоцијата на нивниот серијал за ајкулите...

Еуроспорт станува дом на Олимписките игри во Европа

Првиот ден од 2017 година го означи важното патување за Еуроспорт кога и официјално стана дом на Олимписките игри во Европа. На логото на Еуросппрт е додаден симболот на Олимписките игри што ја означуваат новата ера за Еуроспорт, како...

Маленко е минато: Ангеловски и Блажевски поставија нови државни рекорди

На Светското првенство во Канада, два пати паѓаше рекордот поставен од македонски пливач пред 20 години. Марко Блажевски и Љупчо Ангеловски псотигнаа неверојатни времиња, на патеката од 50 метри слободен стил. Тој рекорд во минатото беше во сопственост на Александар...

Почна СП во пливање, Македонија со најмногубројна екипа досега

Синоќа во Виндзор, Канада во импозантната сала "Колосеум" се одржа свеченото отварање на 13. Светско Првенство во пливање во 25 метарски базен, кое ќе се одржува до 11 декември. На ова првенство ќе учествуваат над од 1000 пливачи од 176 држави....