ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / ОСТАНАТО

(ВИДЕО) Снукер комедија: „Ракетата“ заспа среде натпревар

Најдобриот снукер играч во светот Рони о'Саливен е главен лик најде во еден од најсмешните моменти оваа сезона. За време на натпреварот против Ли Хан на Отвореното првенство на Шкотска, тој заспа среде играта и неговиот сон, според извештаите, траел...

(ВИДЕО) Хаос во НФЛ: Играч на Сиетл тргна да се тепа со навивачи зашто...

Немили сцени се случија ноќеска на натпреварот од НФЛ меѓу Џексонвил и Сиетл. Во главна улога беше играчот на Сихокс, Квинтон Џеферсон. При излегувањето од теренот, навивачи фрлија по него храна по што робусниот играч тргна да се тепа со...

Палестинците со апел до Папата да не го благослови Џиро де Италија

Палестинците со оворено писмо апелираа до Папата Фрањо да ја одбие поканта за благослов на Трката околу Италија, односно Џиро де Италија, која следната година ќе започне од Италија. Колиција на палестински граѓански организации бара од поглаварот на Римокатоличката црвка...

Следните Зимски Олимписки Игри без химната на Русија!?

ИОК, Интернационалниот Олимписки Комитет веќе разгледува низа можности за санкции кон руските спортисти поради бројните допинг скандали. Во предвид доаѓаат неколку видови санкции, но моментално како што пренесува престижниот „Њујорк Тајм“, се размислува да се забрани дефилето на спортистит од ...

МАКПЕТРОЛКИТЕ ПРВИОТ ДЕН ИМАА ГОЛЕМИ ШАНСИ ЗА МЕДАЛ

ПЕТТО МЕСТО ЗА МОНИКА СТЕФАНОВСКА Првиот ден од натпреварите во Австрија, Макпетролките се најуспешни од Македонската експедиција на 24 спортисти. Бошко Заборски тренерот на Макпетрол известува од Салзбург дека: Каратистката на Макпетрол, Моника Стефановска -68 кг, е најдобро пласирана Македонска каратистка на...

PlusPharma спонзор на првиот Интернационален Кугларски Турнир – 8ми септември

Во организација на кугларскиот клуб Вардар, а  поддржано од фармацевтскиот бренд PlusPharma изминатиов викенд се одржа првиот “Интернационален Кугларски турнир – 8ми Септември” во спортскиот центар Борис Трајковски. Љубителите на куглањето уживаа во натпреварувањето проследено со многу пресврти, на кое...

ФИС ролер ски куп Тоше Проески се одржува овој викенд

Во периодот  25-27.08.2017 година, на патеката Кривогаштани-Крушево ќе се одржи првиот меѓународен „ФИС ролер ски куп Тоше Проески“. Организатори на  настанот се Агенција за млади и спорт на Република Македонија, Скијачка Федерација на Република Македонија, Фондација Тоше Проески и клубот Олимпик Скии...

Фрум по четврти пат славеше на Тур д Франс

Иако до крајот на престижната велосипедска трка има уште една етапа веќе е јасно дека Крис Фрум е победник на годинешното 104-то издание на Тур д Франс. На денешниот хронометар во Марсеј кој беше во должина од 22,5 километри Фрум...

Морничава фотографија-ова е цената на еден од најтешките спортови на денешницата

Павел Пољански велосипедист на екипата Бора-Хансгрох објави слика од своите нозе, по крајот на 16-та етапа на Тур д Франс. Возачите досега поминаа 2829, 5 километри, а допрва следува најтешкиот испит гоиднава на велосипедската трка околу Франција. Станува збор за...

Познато е каде ќе се одржат Олимписките игри во 2024 и 2028 година

Членовите на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) денеска ги избраа градовите во кои ќе се одржат Летните олимписки игри по оние во Токио во 2020 година. Организацијата ја добија Париз и Лос Анџелес кои беа единствени кандидати за Игрите во 2024...