ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / ОДБОЈКА

Спартанците ги дознаа противниците за квалификациите за Европското првенство

Македонската одбојкарска репрезентација денеска на ждрепката ги дозна противниците за престојните квалификации за Европското првенство. Европското првенство во 2019. година ќе се одржи во четири земји - Франција, Словенија, Белгија и Холандија. Ждрепката за квалификациите се одржа денеска во Луксембург,...

Одбојкарките на Србија ја освоија европската круна

Женската одбојкарска селекција на Србија е нов европски првак. Во финалето на континенталниот шампионат селекцијата на нашиот северен сосед со 3:1 (по сетови 25:20, 25:22, 18:25 и 25:18)  ја совладаа Холандија. Во интересен натпревар во кој Холандија доминираше само во третиот сет...

Ребрендиран и поорганизиран – ОК Пробиштип тргнува по шампионската титула

Одбојкарскиот клуб Пробиштип денеска го одржа редовното годишно Собрание на која донесе неколку важни одлуки. Најважно од се е она дека е направено ребрендирање, па во иднина клубот ќе го носи името ОК Весна Пробиштип. Претседател на тимот останува Игор...

Франција е освојувач на Светската лига во одбојка

Репрезентација на Франција е освојувач на Светската лига во одбојка. Во финалето во Кортиба, Французите во маратонски и неизвесен меч со превсрт ги совладаа Бразилците со 2-3 во сетови (25-21, 15-25, 23-25, 25-19, 13-15). Признанието МВП на мечот го...

Втора титула за „триколорите“: Франција ги расплака Бразилците среде Коритиба

Европскиот првак Франција по вторпат ја освои Светската лига во одбојка откако ноќеска, во финалето, славеше против Бразил со 3-2 (21-25, 25-15, 25;23, 19-25, 15-13). Финалето се играше на фудбалскиот стадион "Арена де Бајшада" во Коритиба пред 23 илјади гледачи...

Бразил и Франција за златото во Светската лига

Бразил и Франција ќе играат во финалето на Светската одбојкарска лига. “Кариоките„ со 3:1 (25:20:23:25, 25:20 и 25:19) го совладаа тимот на САД, додека на “триколорите“ исто така им беа потребни четири сета во мечот со Канада која ја победија...

Еве како одбојкарите сами си организираа дочек (Видео)

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија по втор пат го освои сребрениот медал во Европската лига и уште еднаш го потврди квалитетот на талентираната генерација која четврти пат во низа беше дел од завршниот турнир. Во финалето одбојкарите со 3:1...

Капитенот Ѓорѓиев реален: Не бевме ментално подготвени за финалето

Трета година по ред, одбојкарската репрезентација на Македонија завршува како второпласирана во Европската и не успева да го направи клучниот чекор кон Светската лига. Пред две години Словенија беше непремостлива пречка, лани Естонија, а синоќа Украина. Нашите херои загубија со...

Украина сепак подобра во финалето – Македонија не успеа да освои злато

Одбојкарската репрезентација на Македонија, по трет пат не успеа да обезбеди злато во Европската лига, откако вечерва беа поразени од селекцијата на Украина која победи со 3:1. Очигледно дека мечот со Данска ги исцрпи нашите одбојкари, кои во финалниот меч...

Трета среќа за Македонија: Одбојкарите го напаѓаат врвот во Европската лига

Македонската одбојкарска репрезентација денеска од 19:00 часот во арената во Копенхаген ќе го одиграат големото финале во Европската лига. Противник ќе им биде селекцијата на Украина која вчера на фајнал-фор турнирот во Данска успеа да ја победи селекцијата на Шведска...