33 C
Skopje
Thursday, August 17, 2017
ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / ОДБОЈКА

ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / ОДБОЈКА

Рушење бариери и предрасуди: Требаше да се тепаат, но се бакнаа (Видео)

Несекојдневна сцена се случи на одбојкарски натпревар во Јапонија. Двајца играчи на противнички екипи, без малку не влегоа во пожестока конфронтација, но на крајот епилогот од расправијата заврши така што никој не ни помислуваше дека тоа ќе се случи. Чејсер...

Капитенот Ѓорѓиев уверува: Тука не е крајот за нас, одиме на златото

Трета година по ред, македонската одбојкарска репрезентација ќе игра во финалето од Европската лига. Претходните две сезони загубивме од Естонија и Словенија со по 0-3, а вечерва противник ќе ни биде Украина. Со максимални седум победи во досегашниот дел од...

Бразил и Франција за златото во Светската лига

Бразил и Франција ќе играат во финалето на Светската одбојкарска лига. “Кариоките„ со 3:1 (25:20:23:25, 25:20 и 25:19) го совладаа тимот на САД, додека на “триколорите“ исто така им беа потребни четири сета во мечот со Канада која ја победија...

Украина сепак подобра во финалето – Македонија не успеа да освои злато

Одбојкарската репрезентација на Македонија, по трет пат не успеа да обезбеди злато во Европската лига, откако вечерва беа поразени од селекцијата на Украина која победи со 3:1. Очигледно дека мечот со Данска ги исцрпи нашите одбојкари, кои во финалниот меч...

Шокантно: Одбојкарот Родриго сега е девојка – Од денес сум Тифани!

Одбојкарот Родриго Переира Де Абре (32), во кариерата играше во родниот Бразил, Франција, Холандија и Белгија, а сега ќе игра во Италија, но не како Родриго. По шокантната промена на пол и дозволата од меѓународната одбојкарска федерација, италијанскиот одбојкарски второлигаш...

Максимална победа против Азербејџан за сигурно прво место во групата

Македонската одбојкарска репрезентација го обезбеди првото место во својата група од Европската лига откако денеска славеше уште една максимална победа. Жртва беше Азербејџан кој е совладан со 3-0 (25-20, 25-19, 25-21) за само 81 минута игра. Победата на нашата репрезентација...

Еве како одбојкарите сами си организираа дочек (Видео)

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија по втор пат го освои сребрениот медал во Европската лига и уште еднаш го потврди квалитетот на талентираната генерација која четврти пат во низа беше дел од завршниот турнир. Во финалето одбојкарите со 3:1...

Феноменален успех, “спартанците“ со пресврт до ново финале на Европската лига!

Maкедонската машка одбојкарска репрезнетација со неверојатен пресврт успеа да обезбеди пласман во финалето на Европската лига. Мечот во Гентофте не тргна според очекувањата. Данците кои се домаќини на завршниот турнир ги освоија првите два сета (25:19 и 25:20) во кои...

Франција е освојувач на Светската лига во одбојка

Репрезентација на Франција е освојувач на Светската лига во одбојка. Во финалето во Кортиба, Французите во маратонски и неизвесен меч со превсрт ги совладаа Бразилците со 2-3 во сетови (25-21, 15-25, 23-25, 25-19, 13-15). Признанието МВП на мечот го...

Капитенот Ѓорѓиев реален: Не бевме ментално подготвени за финалето

Трета година по ред, одбојкарската репрезентација на Македонија завршува како второпласирана во Европската и не успева да го направи клучниот чекор кон Светската лига. Пред две години Словенија беше непремостлива пречка, лани Естонија, а синоќа Украина. Нашите херои загубија со...