ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / БОРЕЧКИ СПОРТОВИ

Готово е: Борбата на векот договорена!

26.август е терминот кога американскиот боксер и ирксиот УФЦ борач ќе се соочат во Лас Вегас. Борбата не векот се најавуваше долго време, а официјално беше потврдена ноќеска на Твитер профилите на двајцата учесници. Мејведер пред две години одлучи да престане...

Охридските каратисти во Топ 10 на Балканското првенство во Турција

Охридскиот карате клуб „Чоле“ имаше три свои преставници во македонската репрезентација која учествуваше на Балканското првенство во Турција за каратисти од 10 до 13 години. Трите охридски преставници Мартина Петреска, Симон Петрески и Горан Вранишкоски завршија меѓу десетте најдобри, односно...

Битолски ЗА НЕД ДО се врати од Грција со 38 медали

Академијата за боречки вештини "ЗА НЕД ДО" од Битола во периодот од 5 до 7 мај 2017 година учествуваше на Светскиот шампионат во боречки вештини кој и годинава се одржа во Сер, а на покана на Грчката федерација за боречки...

Берат Јакупи на крајот сребрен на Европското првенство, Георгиева дојде до бронзата

Еден од најдобрите македонски каратисти во моментов, Берат Јакупи, не успеа да дојде до златниот медал на Европското првенство кое се одржува во Кочаели, Турција. Македонскиот каратист со одлични борби се проби до финалето, но во борбата за златниот медал...

Земјотрес во боксот: Џошуа мора да се откаже од шампионскиот појас

Британскиот боксер Ентони Џошуа ќе мора да се откажа од светската титула во ИБФ верзијата поради една клаузула од договорот. Во саботата, тој стана светски првак во тешка категорија во верзиите ВБА, ИБФ и ИБО откако го совлада Владимир Кличко...

Берат Јакупи во битка за златен медал на Европското првенство!

Еден од најдобрите македонски каратисти во моментов, Берат Јакупи, се пласираше во финалето на Европското првенство кое се одржува во Кочаели, Турција. Берат Јакупи ќе бие битка за златниот медал на Европското првенство во категоријата до 84 килограми. Ова е...

Младинците од карате клубот „Чоле“ освоија 4 медали на државното првенство во Охрид

Дека Македонија има квалитет во помладите категории каратисти, најдобро сведочат и резултатите на најмладите во овој спорт. Каратистите од КК Чоле, викендов учествуваа на државното првенство во карате кое е одредено за деца од 10 до 13 години, и направија...

(Фото) Една слика – илјада зборови: Џошуа е новиот Мухамед Али!

Неверојатна сличност на Британецот со славниот боксер. Победата на Ентони Џошуа во боксерскиот спектакл е една од оние кои долго ќе се паметат и ќе се прераскажуваат меѓу љубителите на племенитата вештина. Фотографијата од „патосираниот“ Владимир Кличко и Британецот кој стои...

Сликата што го обиколи светот: Кличко на колена како крај на една голема кариера...

Веројатно уште долго ќе се зборува за синоќешниот меч меѓу Ентони Џошуа и Владимир Кличко. Украинецот имаше шанса за победа, но не ја искористи, а потоа и не го издржа нападот на Џошуа во 11. рунда. По мечот, на сите...

Кличко нокаутиран, Џошуа е нов светски шампион (ВИДЕО)

Британскиот боксер Ентони Џошуа е нов светски шампион во тешка категорија во верзиите ИБФ, ИБО и ВБА откако синоќа го нокаутира Владимир Кличко со технички нокаут во 11. рунда. Пред 90 илјади гледачи на Вембли, одлучи еден добар напад на...

Suzuki Swift