ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / БОРЕЧКИ СПОРТОВИ

Се подготвува нов спектакл: Мекгрегор со интересна понуда до Мејведер

Конор Мекгрегор не се откажува од реванш дуел со Флојд Мејведер. „Не сме се слушнале, победи и тоа е тоа. Но, знае дека би загубил во реваншот. Јасно, сега би исправил некои работи и би го победил, во тоа нема...

Свирежи, пукнати аркади, кавга… Џошуа ја одбрани титулата (ВИДЕО)

Британскиот боксер Ентони Џошуа ја одбрани титулата во супертешка категорија во верзиите ВБА, ИБФ и ИБО откако синоќа во Кардиф го победи Карлос Такам пред 75 илјади гледачи. https://www.youtube.com/watch?v=zygFp3EzZ0I Французинот доби шанса да се бори поради повредата на Кубрат Пулев иако...

Најголемата „местенка“ во историјата на боксот: Мејведер и Мекгрегор ги измамија сите!?

Најскапиот боречки спектакл на сите времиња, боксерскиот меч помеѓу Флојд Мејведер и Конор Мекгрегор бил голема „местенка“. Така барем тврди славниот коментатор и боксерски стручњак, Џим Лемпли, член на боксерската Куќа на славните. Имено, стручниот коментатор смета дека е повеќе...

ФОТО: Масовна тепачка пред бокс меч, летаа столици, а имаше крв на сите страни

Во текот на изминатата вечер во салата „Ханс Марин Шлејер“ во Штутгарт, публиката на бокс меч проследи неочекувано „двојна програма“. Имено две групи од публиката од непознати причини се ставија во клинч, еден час пред централната борба на вечерта помеѓу,...

Судиски криминал во Лас Вегас: Головкин го искрши Алварез од ќотек, па судиите направија...

Судиите во Лас Вегас направија невиден скандал. Херојот на Мексико Канело Алварез извлече реми во дуелот со Генади Головкин, неприкосновениот владетел во средна категорија. Казахстанецот успеа да ги задржи титулите во верзиите ИБФ, ВБА и ВБЦ, но му беше украдено...

Мејведер најави повлекување, МекГрегор незадоволен од една одлука на судијата

Флојд Мејведер по две години се врати во боксот, но најави дека ова за него е последната борба синоќа, иако победи, не размислува повторно за враќање на терен. Тој во Лас Вегас ноќеска боксуваше против Конор МекГрегор и го победи...

Борбата на деценијата за Мејведер: МекГрегор издржа до 10 рунда

Спектаклот на деценијата, боксерскиот меч помеѓу Флојд Мејведер Јуниор и Конор МекГрегор, е завршен со победа на боксерот над ММА борецот. Мејведер ја забележа 50 професионална победа во кариерата, победувајки го Конор МекГрегор. ММА борецот се држеше до средината на 10...

БЏЏ камп со професор Роберт Наумоски во Охрид

Следниот викенд во организација на клубовите за боречки вештини “Д Стронгест & РУТС БЏЏ” и Македонската Федерација за Бразилска Џиу Џица ќе се одржи традиционалниот семинар под водство на првиот македонски црн појас во светот, Проф. Роберт Наумоски. Асистент...

Крај на една блескава кариера: Владимир Кличко ги закачи ракавиците на клин (ВИДЕО)

Еден од најдобрите боксери во историјата Владимир Кличко донесе неочекувана одлука да стави крај на својата блескава кариера. Тоа го објави преку видео порака до своите фанови на кои им ги објасни причините за ваквиот развој на настаните. Одлуката за...

Тука е крајот: Тајсон Фјури ја заврши кариерата (ФОТО)

Поранешниот светски шампион во тешка категорија Тајсон Фјури објави крај на кариерата. "Кралот на Циганите", како што се нарекуваше себеси, својата одлука ја објави преку Инстаграм. Иако еден од најдобрите боксери на денешнината, малкумина се возбудија од ова бидејќи откако...