ПОЧЕТНА ОСТАНАТИ СПОРТОВИ ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / БОРЕЧКИ СПОРТОВИ

ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / БОРЕЧКИ СПОРТОВИ

(ВИДЕО) Хорор во САД: Британец на бокс-меч речиси остана без уво

Британскиот боксер Стивен Смит речиси остана без уво за време на борбата со Мексиканецот, Франсиско Варгас. Во борбата одржана во Лас Вегас, Смит имаше желба да се врати на врвот, но откако увото му беше тешко повредено, дојде до прекин...

Огромен успех: Македонија го доби првиот европски шампион во олимписки спорт

На европското првенство за Сениори во дисциплината Таеквондо, кое деновиве се одржа во Бугарија, во Софија, Македонецот Дејан Георгиевски успеа да освои златен медал на ова натпреварување. Ова е прв пат Македонија да добие европски шампион во еден од олимписките...

Некогаш беше голем боксер, денес чисти улици: Ги гледам медалите и плачам

Љубиша Аврамеловиќ, еден од најуспешните боксери на сите времиња во Србија и поранешна Југославија, денеска води битка од ден на ден како да преживее. Имено, човекот кој е петкратен шампион на Србија и двократен вице-шампион на Југославија, кој зад своето...

На погребот го бакна ковчегот на најголемиот ривал и го трогна цел свет

Легендарниот турски кревач на тегови, Наим Сулејманоглу почина минатата сабота во својата 50 година од животот. Не успеа да ја издржи борбата зо тешката болес, цироза на белите дробови иако имаше и трансплатација и низа операции, а после последниот...

На само 15 години: Сексуално ме нападна репрезентативниот доктор

Уште една Американска гимнастичарка во низа го обвини репрезентативниот доктор, Лери Насар за сексуален напад. Последна од низата е и најзвучно име, Али Раисман која на последните две Олимписки игри во Лондон и во Рио освои шест медали од...

Следните Зимски Олимписки Игри без химната на Русија!?

ИОК, Интернационалниот Олимписки Комитет веќе разгледува низа можности за санкции кон руските спортисти поради бројните допинг скандали. Во предвид доаѓаат неколку видови санкции, но моментално како што пренесува престижниот „Њујорк Тајм“, се размислува да се забрани дефилето на спортистит од ...

Се подготвува нов спектакл: Мекгрегор со интересна понуда до Мејведер

Конор Мекгрегор не се откажува од реванш дуел со Флојд Мејведер. „Не сме се слушнале, победи и тоа е тоа. Но, знае дека би загубил во реваншот. Јасно, сега би исправил некои работи и би го победил, во тоа нема...

Свирежи, пукнати аркади, кавга… Џошуа ја одбрани титулата (ВИДЕО)

Британскиот боксер Ентони Џошуа ја одбрани титулата во супертешка категорија во верзиите ВБА, ИБФ и ИБО откако синоќа во Кардиф го победи Карлос Такам пред 75 илјади гледачи. https://www.youtube.com/watch?v=zygFp3EzZ0I Французинот доби шанса да се бори поради повредата на Кубрат Пулев иако...

Најголемата „местенка“ во историјата на боксот: Мејведер и Мекгрегор ги измамија сите!?

Најскапиот боречки спектакл на сите времиња, боксерскиот меч помеѓу Флојд Мејведер и Конор Мекгрегор бил голема „местенка“. Така барем тврди славниот коментатор и боксерски стручњак, Џим Лемпли, член на боксерската Куќа на славните. Имено, стручниот коментатор смета дека е повеќе...

ФОТО: Масовна тепачка пред бокс меч, летаа столици, а имаше крв на сите страни

Во текот на изминатата вечер во салата „Ханс Марин Шлејер“ во Штутгарт, публиката на бокс меч проследи неочекувано „двојна програма“. Имено две групи од публиката од непознати причини се ставија во клинч, еден час пред централната борба на вечерта помеѓу,...

Suzuki Swift