27 C
Skopje
Thursday, July 27, 2017
ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / АТЛЕТИКА

ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / АТЛЕТИКА

Циле е вечен: Тупурковски по седми пат претседател на МОК

Претседател на Македонскиот олимписки комитет и по седми пат останува Васил Тупурковски, вечниот претседател. Негови заменици во новиот мандат ќе бидат Благоја Георгиевски Буштур и бизнисменот Орце Камчев. Тупурковски повторно е избран за претседател на МОК, откако неговиот директен против-кандидат, кајакарот...

Маленко е минато: Ангеловски и Блажевски поставија нови државни рекорди

На Светското првенство во Канада, два пати паѓаше рекордот поставен од македонски пливач пред 20 години. Марко Блажевски и Љупчо Ангеловски псотигнаа неверојатни времиња, на патеката од 50 метри слободен стил. Тој рекорд во минатото беше во сопственост на Александар...

Македонија имаше победа против силната Португалија, но гостите се провлекоа

Македонската футсал репрезентација иако имаше предност од 2-0 во мечот против фаворизираниот противник од Португалија, во која настапува и славниот Рикардињо, не успеа да го заврши натпреварот со победа. Португалија успеа да остане непоразена, со тоа што во Скопје одигра...

Болт по шести пат избран за најдобар во атлетиката

Спринтерот од Јамајка Усаин Болт беше избран по шести пат за најдобар атлетичар за годината за време на гала-вечер на Меѓународната атлетска федерација (ИААФ) во Монте Карло, додека Алмаз Ајана од Етиопија го освои првиот трофеј кај жените. Болт доминираше...

(Видео) Како Болт се подготвува за својата фудбалска кариера

Најбрзиот човек на светот Усеин Болт сака да стане фудбалер, па за таа цел започна со подготовки. Јамајканецот во моментов се наоѓа во Франција, каде ќе бидат доделени наградите за најдобрите атлетичари во изминатите години, а за тоа време Болт...

“Отиде” шампионот: О’Саливен почна да зборува со Господ (ФОТО)

Рони о'Саливен ќе остане запаметен како еден од најголемите снукер играч во историјата на овој спорт, но во исто време и како еден од оние со слаба психа. Пред неколку години тој објави крај на кариерата затоа што падна во...

Од атлетика до фудбал: Болт во преговори со Борусија Дортмунд

Светскиот и олимписки рекордер, Усеин Болт продолжува да го живее сон и сериозно се насочува кон тоа да стане професионален фудбалер. Таквиот сон тој планира да го оствари по завршувањето на професионалната кариера кога станува збор за атлетиката, а според...