15 C
Skopje
Saturday, August 19, 2017
ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / АТЛЕТИКА

ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / АТЛЕТИКА

Параолимпиец му се закани на Болт: За три години ќе бидам побрз од него

Двојниот параолимписки шампион Лиам Мелоун му се закани на Јусеин Болт дека за три години ќе биде способен да трча побрзо од неговиот светски рекорд на 100 метри. Освен тренинзите, Мелоун го посочи напредокот во технологијата која ќе му овозможи...

Уште осум руски атлетичари добија дозвола за настап, но не под знамето на својата...

Меѓународната атлетска федерација  им дозволи на осумина руски атлетичари добија довола да се натпревруваат како неутрални спортисти. Одборот за допинг конторла разгледуваше 61 случај , но дури 53 беа одбиени. Оние кои добија зелено светло се: Илија Ивањук и Данил...

Толку беше: Болт заминува во пензија

Најбрзиот човек на сите времиња Јусеин Болт ќе учествува на Светското првенство во Лондон, но тоа ќе биде негов последен настап во кариерата. Јамајканецот ќе настапи во две дисциплини: 100 метри и штафета 4х100. Светското првенство во Лондон ќе се...

Најлудото образложение за допинг: Не е допингуван, девојка му му пренела со бакнеж!

Американскиот атлетичар Џил Робертс е ослободен од обвиненијата за допинг откако пред четири месеци во неговиот организам е најде супстанцата пробенецид. Процесот траеше до 20 јуни, но целосниот случај од Американската антидопинг агенција излезе во јавноста на почетокот од оваа...

BJJ OHRID OPEN турнир

Ohrid Open BJJ џиу џицу турнирот беше организиран од RUTS Охрид.  На натпреварот учество земаа натпреварувачи од Македонија, Албанија и Црна Гора. Прво место на клупско ниво освои клубот The Strongest Skopje, второ место RUTS од Охрид, а трето...

Третото најдобро време во историјата на 100 метри нема да биде признаено

На митингот од Дијамантската лига во Стокхолм беше истрчано ново најдобро време во историјата на трката на 100 метри во машка кокуренција. Тоа му успеа на Андре де Грас од Канада, но неговиот резултат од 9,69 секунди, нема да биде...

Кенијците доминираат во маратонски трки, Македонци на подиумот во полумаратонската трка

Кениецот Кипротич Кируи втора година по ред оствари победа на скопскиот маратон. На овој маратонец дефинитивно му лежи Скопје како тркачка дестинација, тој маратонот го мина за два часа и 13 минути. Очекувана беше доминацијата на тркачката нација Кенија, затоа...

Екс фудбалерот на Јунајтед колабираше на маратонот во Лондон

Некогашниот борец и фудбалер на Манчестер Јунајтед, Квинтон Фортјун, беше еден од учесниците на лондонскиот маратон, но за жал, колабираше во текот на истиот. Тој за Манчестер Јунајтед настапуваше од 2000 до 2006 година, а во последните 600 метри од...

Македонец триумфираше на полумаратонот во Белград

Македонскиот натпреварувач Дарио Ивановски е сензационален победник на полумаратонот што денеска се одржа во Белград. Нашиот маратонец ја истрча патеката од 21 километар за точно 1:10 час и ќе добие награда од 250 евра. Зад него останаа Србите, Велимир Бајовиќ...

Рушење бариери и предрасуди: Требаше да се тепаат, но се бакнаа (Видео)

Несекојдневна сцена се случи на одбојкарски натпревар во Јапонија. Двајца играчи на противнички екипи, без малку не влегоа во пожестока конфронтација, но на крајот епилогот од расправијата заврши така што никој не ни помислуваше дека тоа ќе се случи. Чејсер...