ПОЧЕТНА ОСТАНАТИ СПОРТОВИ ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / АТЛЕТИКА

ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / АТЛЕТИКА

ФОТО: Секој би посакал вакви пензионерски денови – Болт со секси девојката на одмор...

Најбрзиот човек на светот, Јусаин Болт и тоа како знае да ужива во пензионерските денови откако се реши да ја заврши кариерата. Јамајканецот со својата секск девојак Каси Бенет моментално се на одмор во Тајланд, а од фотографиите што ги споделуваат...

Наместо намалување, дуплирана казната на Оскар Писториус

Атлетичарот од Јужна Африка, Оскар Писториус наместо 6 години затвор според првичната пресуда, сега ќе помине 13 години и 5 месеци зад решетки. Вака денес пресуд Судот во Блемфонтејн откако обвинителството  се жалеше на пресудата бидејќи тогаш кажа дека не е...

Јусеин Болт се договори: Најбрзиот човек на светот започнува фудбалска кариера, веќе има и...

Јусеин Болт не крие дека сака да се испроба во фудбалот. Добива шанса од голем клуб, сега останува на него да се докаже. Работите по се изгледа се договорени, Болт ќе пристигне на проба. Јамајканецот доби повик да си ја...

ФОТО: Новата спринтерска надеж на Мекeдонија, Кузма плени со својата убавина

Македонија нема премногу богата историја во атлетиката, па така и изостануваат добрите резултати. Но во последните неколку години се појави нов бран на македонски атлетичари кои влеват малку надеж за подобро утре во овој спорт. Една од нив е и...

Е ова е подвиг – на 40 години стана шампион на Балканот во маратон

Во склоп на 26. издание на маратонот во Загреб кој се одржа вчера се трчаше и за првак на Балканот. Во конкуренција помеѓу претставниците од 17 држави, беше и Македонија, а интересно нов шампион кај дамите е Србинката Оливера Јевтиќ...

ИААФ ги објави кандидатите за најдобар атлетичар и атлетичарка

Меѓународната атлетска федерација ги објави имињата на кандидатите за најдобар атлетичар на годината. За прв пат по подого време го нема Усаин Болт. Јамајканецот се збогуваше со атлетиката неславно по СП во Лондон ова лето, а во негово отсуство номинирани...

Болт не гледа во скоро време негов наследник, верува дека рекордите ќе му траат...

Усаин Болт денеска истакна дека очекува неговите рекорди на 100 и 200 метри да траат најмалку од 15 до 20 години. Јамајканецот е единставениот спинтер во историјата кој освоил три олимписки златни медали во низа на двете најбрзи делници. Тој...

Болт приложи снимка и демантираше дека глумел

Усаин Болт, одговори на обвиненијата дека ја одглумил повредата на ногата на штафетата на 4 пати по 100 метри на СП во Лондон, која воендо беше и последна во неговата кариера. Болт беше последна измена за Јамајка, но во моментот...

Не е шега: Јусеин Болт ќе дебитира за Јунајтед против Барселона

Најдобриот спринтер, а според многумина и најголемиот спортист на сите времиња Јусеин Болт потпиша за Манчестер Јунајтед и не станува збор за шега. Болт на 2. септември ќе заигра за „Црвените ѓаволи“ против Барселона во хуманитарен натпревар на легендите...

Нов и последен епски дуел Болт-Гетлин!

Штафетите на Јамајка и САД 4x100 метри се во финалето на шампионатот во Лондон. Новиот светски шампион на 100 метри трчаше во втората замена и со време од 37,70 секунди штафетата на САД беше најбрза во првата група на квалификациите. Американските...

Suzuki Swift