ПОЧЕТНА ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

На денешен ден беше отворен најголемиот спортски настан во поранешна Југославија – Олимписките игри...

Голем број луѓе и ден денеска се сеќаваат на убавите моменти од некогашната заедничка држава, пред се поради значајот на Југославија во светски рамки, но и спортската моќ која ја имаше оваа земја. Како најголем белег, што се однесува до...

Боди Милер: Хиршер се бореше со новинарите и сите притисоци да биде доминантен

Широкото интервју со Боди Милер кое ги разгледува достигнувањата на Марсел Хиршер, неговите лични искуства на Олимпијадата и просперитетот за германските спортисти Што мислите за трката и перформансот на Хиршер? Тоа беше одлична трка. Очигледно, несаканите услови се мешаа со трката...

Капитенот Ѓорѓиев реален: Не бевме ментално подготвени за финалето

Трета година по ред, одбојкарската репрезентација на Македонија завршува како второпласирана во Европската и не успева да го направи клучниот чекор кон Светската лига. Пред две години Словенија беше непремостлива пречка, лани Естонија, а синоќа Украина. Нашите херои загубија со...

Пробиштип ја прослави вицешампионската титула, следната година цел е првото место

Одбојкарите на Пробиштип ја прославија вицешампионската титула, откако во финалето беа поразени со 3:0 од шампионот Струмица. Во клубот се задоволни од резултатот, истакнувајќи дека секоја година одат чекор понапред, со што следната година ќе атакуваат и на шампионскиот трофеј. Од...

ЕУРОСПОРТ ЌЕ ГО ПРЕНЕСУВА ШАНГАЈ МАСТЕРС

World Snooker и Еуроспорт најавија соработка за преносот на турнирот Шангај Мастерс. Овој турнир неодамна е додаден во светскиот календар на натпреварувања, а сега е договорен и пренос на Еуроспорт, кој инаку ги пренесува најзначајните снукер натпревари. Шангај Мастерс ќе...

И големите плачат: Мирко Филиповиќ заплака во рингот по победата (Видео)

Легендарниот хрватски борец, Мирко Филиповиќ, попознат како Кро Коп, на свои 42 години го продолжи победничкиот поход, и го освои Rizinov Grand Prix. Кро Коп утринава го нокаутираше Барута, за во финалната борба, уште во првата рунда да го совлада...

(ВИДЕО) Малку фалеше за трагедија: Австриски сноубордист го скрши вратот, но стигна до целта

Многу малку недостасуваше да се случи трагедија на Олимписките игри во Пјонгчанг. Австрискиот сноубордист Маркус Шајрер ги шокира гледачите откако лошо падна и го скрши вратот за време на трката. Тој ја загуби рамнотежата при еден скок и атерираше директно...

Америка слави: Цел живот чекаа да го видат разочараниот Том Брејди

Иако Том Брејди го одигра можеби најдобриот натпревар за еден квотербек во историјата на Супербоулот, неговите Патриоти загубија со 33:41 од Филаделфија Иглс. Најдобриот играч на светот, петкратниот освојувач на Супербоулот, фрли 505 јарди и три тачдауна без ниту еден...

Бах: Договорот меѓу двете Кореи за заедничко излегување под исто знаме беше постигна на...

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), Томас Бах, го посети студиото на Дискавери и Еуроспорт во Пјонгчанг и притоа ексклузивно откри детали дека договорот со претставниците на Северна и Јужна Кореја со заедничко излегување на спортистите под исто знаме...

Мики Шифрин три пати едно по друго светска шампионка на Слаломот

Американката, Микаела Шифрин трет пат во низа го освои златниот медал на слаломот по убедливата победа над швајцарската сензација, Венди Холднер во Сент Мориц со 1.64 секунди предност, додека третата позиција и припадна на Фрида Хансдотер. За Шифрин ова е...