11 C
Skopje
Monday, October 16, 2017
ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

Спартанците ги дознаа противниците за квалификациите за Европското првенство

Македонската одбојкарска репрезентација денеска на ждрепката ги дозна противниците за престојните квалификации за Европското првенство. Европското првенство во 2019. година ќе се одржи во четири земји - Франција, Словенија, Белгија и Холандија. Ждрепката за квалификациите се одржа денеска во Луксембург,...

ФОТО: Новата спринтерска надеж на Мекeдонија, Кузма плени со својата убавина

Македонија нема премногу богата историја во атлетиката, па така и изостануваат добрите резултати. Но во последните неколку години се појави нов бран на македонски атлетичари кои влеват малку надеж за подобро утре во овој спорт. Една од нив е и...

МАКПЕТРОЛКИТЕ ПРВИОТ ДЕН ИМАА ГОЛЕМИ ШАНСИ ЗА МЕДАЛ

ПЕТТО МЕСТО ЗА МОНИКА СТЕФАНОВСКА Првиот ден од натпреварите во Австрија, Макпетролките се најуспешни од Македонската експедиција на 24 спортисти. Бошко Заборски тренерот на Макпетрол известува од Салзбург дека: Каратистката на Макпетрол, Моника Стефановска -68 кг, е најдобро пласирана Македонска каратистка на...

Е ова е подвиг – на 40 години стана шампион на Балканот во маратон

Во склоп на 26. издание на маратонот во Загреб кој се одржа вчера се трчаше и за првак на Балканот. Во конкуренција помеѓу претставниците од 17 држави, беше и Македонија, а интересно нов шампион кај дамите е Србинката Оливера Јевтиќ...

ФОТО: Масовна тепачка пред бокс меч, летаа столици, а имаше крв на сите страни

Во текот на изминатата вечер во салата „Ханс Марин Шлејер“ во Штутгарт, публиката на бокс меч проследи неочекувано „двојна програма“. Имено две групи од публиката од непознати причини се ставија во клинч, еден час пред централната борба на вечерта помеѓу,...

ИААФ ги објави кандидатите за најдобар атлетичар и атлетичарка

Меѓународната атлетска федерација ги објави имињата на кандидатите за најдобар атлетичар на годината. За прв пат по подого време го нема Усаин Болт. Јамајканецот се збогуваше со атлетиката неславно по СП во Лондон ова лето, а во негово отсуство номинирани...

Одбојкарките на Србија ја освоија европската круна

Женската одбојкарска селекција на Србија е нов европски првак. Во финалето на континенталниот шампионат селекцијата на нашиот северен сосед со 3:1 (по сетови 25:20, 25:22, 18:25 и 25:18)  ја совладаа Холандија. Во интересен натпревар во кој Холандија доминираше само во третиот сет...

Во Мексико боксер подари милион долари за жртвите од земјотресите

27-годишниот боксер Канело Алварес подари милион долари за жртвите од земјотресите кои го погодија Мексико во последните две недели. “Тоа е најмалку што можев да направам. Се надевам дека и други ќе се приклучат да им помогнат на настраданите”, изјави...

Џиро ди Италија годинава стартува од Ерусалим

Ова ќе биде прв пат ова натпреварување да се одржува надвор од Европа. По првиот дел од 10,1 километар во Ерусалим, втората етапа ќе биде 167 километри долж брегот на Средоземното море од Хаифа до Тел Авив, а третата најдолга,...

Судиски криминал во Лас Вегас: Головкин го искрши Алварез од ќотек, па судиите направија...

Судиите во Лас Вегас направија невиден скандал. Херојот на Мексико Канело Алварез извлече реми во дуелот со Генади Головкин, неприкосновениот владетел во средна категорија. Казахстанецот успеа да ги задржи титулите во верзиите ИБФ, ВБА и ВБЦ, но му беше украдено...