КОШАРКА

Го имаме можеби нај забивањето на сезоната: Вестбрук ги подигна сите на нозе (Видео)

Оклахома ноќеска со 110:108 го победи Њу Орлеанс, а уште еднаш посебен блесок на натпреварот имаше Расел Вестбрук. Најдобриот кошаркар на Оклахома Тандерс, го оствари својот 29ти трибл-дабл сезонава, што е едно величенствено остварување. Против Њу Орлеанс постигна 41 поен,...

НБА е воинствен спорт: Летаат заби во дуелите под кошевите (Видео)

Во НБА често знаат да се случат пожестоки инциденти и да се повредат кошаркарите, а така беше со центарот на Портланд, Јусуф Нуркиќ, кој загуби заб во битката за една топка. Босанскиот кошаркар во еден жесток дуел со кошаркарот на...

Карпош Соколи се збогуваат со БИБЛ лигата

Со оглед на тоа дека македонскиот претставник во БИБЛ лигата не ги подмирил финансиските обврски, одлуката и официјално гласи дека Карпош Соколи ќе биде исклучен од понатамошниот тек на натпреварувањето и дека ќе заврши на четвртата позиција во Топ...

Шекил го нападна Дурент: Разбирам да го браниш твојот колега, но тој е клошар!

Продолжува големата вербална војна на релација Џавел Мекги и Шекил Онил, овој пат во центарот на вниманието е Шекил Онил, кој во сето тоа го вмеша и новиот играч на Голден Стејт од оваа сезона, Кевин Дурент. Познато е дека...

Одличниот Љуљ не беше доволен за Реал да избегне пораз од Гран Канарија

Кошаркарите на Реал Мадрид вечерва се неочекувано поразени на домашен терен од екипата на Гран Канарија. Реал се опушти на денешната средба и тоа веројатно ги чинеше победа против Гран Канарија. Гостите беа подобри со 93:81, во натпревар каде јасен...

Антиќ останува без еден од соиграчите: Бекот на Фенербахче од идната сезона во Сакраменто

Српскиот репрезентативец и соиграч на Перо Антиќ во Фенербахче, Богдан Богдановиќ од идната сезона ќе игра во НБА лигата. Негов следен клуб ќе биде Сакраменто Кингс, а трансферот го потврди и генералниот менаџер на овој тим Владе Дивац. Токму Богдановиќ...

Не си играј со клупската легенда: Го нарече Дивац идиот, па доби отказ

Водителот на една популарна радио-станица во Сакраменто, Дејмиен Барлинг во програма во живо го нарече Владе Дивац идиот, па потоа веројатно зажалил за своите зборови. Барлинг со своите гости ги коментираше најновите случувања во Сакраменто Кингс, односно прес конференцијата на...

Дух на теренот: Во игра 28 минути, ефект – нула! (ФОТО)

Во низата трипл-даблови оваа сезона, последните два дена во НБА се зборува за кошаркарот на Милвоки Бакс, Тони Снел. На натпреварот против Јута во петокот, тој помина на теренот 28 минути, но како воопшто да не играше. За тој период,...

КК Кожув со тешка победа на гостувањето во Охрид

Нешто потешко од очекувањата, КК Кожув од Гевгелија вечерва славеше на гостувањето кај Охрид со резултат 86:80. Оваа победа за гевгеличани претставува трета во низа во првенството, и сигурно дека не очекуваа таков отпор од отпишаниот Охрид на оваа средба. Гевгеличани...

Работнички го демолираше Пелистер

Екипата на Работнички дојде до рутинирана победа во кошаркарскиот шампионат на Македонија, откако на гостински терен, лесно и убедливо славеа над Пелистер со 95:60. Натпреварот се одигра во „Јасмин“ во Кавадарци, а тоа очигледно не им одговараше на битолчани, кои...