8 C
Skopje
Wednesday, October 18, 2017
КОШАРКА

КОШАРКА

Господин Трипл-дабл: Дјурент е веќе заборавен во Оклахома (ВИДЕО)

Веќе никој во Оклахома не размислува за поранешната ѕвезда на овој тим Кевин Дјурент. Причина е Расел Вестбрук кој сезонава игра неверојатно, а на секој втор натпревар постигнува трипл-дабл. Приказната се повтори синоќа кога Оклахома го совлада Денвер како гостин,...

Почнува разврската: Будуќност суспендиран, следен е МЗТ Скопје?

Заканите на ФИБА упатени кон кошаркарските федерации дека ќе ги суспендира клубовите што играат во натпреварувањата на УЛЕБ полека почнуваат да се остваруваат. Првата екипа што официјално доби суспензија, иако условена, е црногорскиот првак Будуќност. Овој тим нема да може...

Проработе машината на Вориорс: Факти за 149. поени на Голден Стејт против Лејкерс

Кошаркарите во НБА лигата одмораа синоќа поради Денот на благодарноста, па затоа во САД се уште се прават анализи на последното издание на Голден Стејт Вориорс. Такво нешто одамна не е видено во најсилната светска кошаркарска лига, а убедливата победа...

Очекувано и сосема заслужено: Кошаркарот на МЗТ во петорката на колото во АБА лигата

Одличната партија во петочната победа над ФМП, на Ѓорѓе Дреновац му донсоа место во најдобрата петорка на 10. коло во АБА-лигата и тоа за првпат оваа сезона. Српскиот интернационалец средбата против екипата од Белград ја заврши како втор стрелец во...

Сутјеска пресилна за Соколите: Нов пораз во БИБЛ за Карпош Соколи

Кошаркарите на Сутјеска во рамките на петтото коло од БИБЛ лигата против Соколи успеаа да издвојат триумф со резултат 85:81. Во малку понеизвесен период, првата четвртина Сутјеска ја доби со 23:19, а веќе во втората Соколи наместо да се вратат...

Кари делеше асистенции како Теодосиќ, Голден Стејт броеше до 149! Лав постигна 34 поени...

Нов трипл-дабл за Леброн Џејмс, Лилард одличен во поразот на неговиот тим, Казинс повторно одличен. Луда ноќ во НБА лигата! Голден Стејт повторно полуде. Стеф Кари и екипата синоќа се изживуваа над славните ЛА Лејкерси и на трофејниот клуб му...

Сутјеска пресилна за Соколите: Нов пораз во БИБЛ за Карпош Соколи

Кошаркарите на Сутјеска во рамките на петтото коло од БИБЛ лигата против Соколи успеаа да издвојат триумф со резултат 85:81. Во малку понеизвесен период, првата четвртина Сутјеска ја доби со 23:19, а веќе во втората Соколи наместо да се вратат...

Кошарката може да почека: Големиот Кари и неговата несебичност и хуманост (видео)

Големината на Стеф Кари надвор од теренот, најдобро може да се види на лицата на луѓето, на кои често им оди во посета кошаркарот на Голден Стејт. Таков е случајот со младото 7 годишно момче, Броди Стивенс, кој боледува од...

Анте Назор со посебна мисија во МЗТ: Од квалитетни поединци да создадам квалитетен тим

Анте Назор, кој важи за еден од најперспективните хрватски тренери и зад кого се многу медали освоени со младинските селекци на европски и светско ниво, вчера и официјално го почна својот мандат како прв стратег на МЗТ Скопје Аеродром,...

Њу Орлеанс ја победи Атланта, но го даде “курбан” најдобриот играч (ВИДЕО)

Екипата на Њу Орлеанс Пеликанс ја оствари третата победа во низа, но тешко дека некој во тимот е среќен по синоќешниот натпревар. Жртва на тимот од Лујзијана беше Атланта Хоукс која на домашен терен е совладана со 112-94. Сепак, дамка...