35 C
Skopje
Sunday, July 23, 2017
КОШАРКА

КОШАРКА

Кога губат – губат заедно: Кливленд и Голден Стејт поразени на домашен терен (ВИДЕО)

Најсилните екипи во НБА лигата, Кливленд и Голден Стејт ноќеска доживеаја порази на домашен терен. Кливленд загуби од Лос Анџелес Клиперс со 94-113 што е втор пораз во низа за шампионот. Клучен период од мечот беше втората четвртина во која...

По убавите моменти, дојде разочарувањето: Куманово „падна“ во Приштина

По првите пет воведни победи во БИБЛ лигата, Куманово го изработи и првиот пораз во балканското натпреварување. Куманово вечерва загуби на гостувањето кај Сигал Приштина со резултат 79:67. Иако Куманово не одигра лош натпревар, сепак тоа не беше доволно за...

Трилер меч во Турција: Фенер на Перо со драматична победа над европскиот шампион

Маестрален натпревар беше одигран вечерва во Турција, каде Фенербахче во трилер завршницата, беше поуспешен од европскиот шампион Реал Мадрид со резултат 78-77. Првиот дел им припадна на домаќините кои го добија со 23-19, потоа ударот го возврати Реал со 16-21,...

МЗТ не гледа излез: И втор пат Цедевита

На гостувањето кај Цедевита, МЗТ Скопје нанижа уште еден пораз, овојпат во рамките на Еврокупот. Во Загреб актуелниот македонски шампион беше поразен со убедливи 95:61 и воедно го запиша својот шести пораз во Еврокупот. Во првото полувреме, МЗТ беше во ритам,...

(Видео) Мистер трипл-дабл – Вестбрук испишува историја во НБА

Неверојатни бројки зад името на Расел Вестбрук... Вечерта во НБА лигата ја одбележа Расел Вестбрук. Уште еднаш. Моментално најексплозивниот играч на денешницата блескаше во победата на Оклахома во Њујорк (113:103). Секако, запиша уште еден трипл-дабл. Дури осми оваа сезона. Толку...

Лесен тренинг за шампионот: Антиќ најефикасен, Фенер “газеше”

Екипата на Фенербахче го совлада Баликешир со 91:57 во осмото коло од турското кошаркарско првенство. Причини за задоволство има македонскиот интернационалец Перо Антиќ кој со 15 поени беше најефикасен во редовите на шампионот. Баликешир во првото полувреме беше рамноправен противник...

Назор дебитираше со пораз, МЗТ загуби на гостувањето кај Игокеа

Екипата на МЗТ Скопје дојде до нов пораз во Јадранската кошаркаска лига, откако вечерва на гостински терен загуби од Игокеа во Лакташи со 79:72. Ниту третиот тренер на „Металците“ сезонава не успеа да го одведе клубот до прва гостинска победа...

Новиот тренер на МЗТ со порака до играчите: Против Игокеа да играме како „командоси“

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на денешното гостување кај Игокеа (17 часот) ќе се обидат да дојдат до првата гостинска победа сезонава во АБА-лигата, а со тоа и да го потврдат убедливиот триумф против ФМП минатиот викенд, кој дефинитивно...

Господин Трипл-дабл: Дјурент е веќе заборавен во Оклахома (ВИДЕО)

Веќе никој во Оклахома не размислува за поранешната ѕвезда на овој тим Кевин Дјурент. Причина е Расел Вестбрук кој сезонава игра неверојатно, а на секој втор натпревар постигнува трипл-дабл. Приказната се повтори синоќа кога Оклахома го совлада Денвер како гостин,...

Почнува разврската: Будуќност суспендиран, следен е МЗТ Скопје?

Заканите на ФИБА упатени кон кошаркарските федерации дека ќе ги суспендира клубовите што играат во натпреварувањата на УЛЕБ полека почнуваат да се остваруваат. Првата екипа што официјално доби суспензија, иако условена, е црногорскиот првак Будуќност. Овој тим нема да може...