22 C
Skopje
Tuesday, September 19, 2017
КОШАРКА

КОШАРКА

Го постигна најлудиот кош, но не успеа да му се израдува (Видео)

Кошаркарите на Басконија вчера беа поразени од Реал Мадрид, во полуфиналето од шпанскиот куп со 103:99. Мечот беше одлучен по продолжение во кое подобро се снајде Реал Мадрид, но се ќе беше поразлично доколку кошаркарот на Басконија, Адам Ханг, успееше...

Партизан вечерва со голем хендикеп влегува во финалето против Ц. Звезда

Откако вчера ја победија Мега Лекс во битката за финалето од Купот Радивоје Кораќ, КК Партизан денеска силите ќе ги одмери со вечниот противник, Црвена Звезда. Но денеска напладне, белградските медиуми пишуваат за тоа дека Партизан во овој натпревар кој...

(Видео) Сензација во очајното натпреварување во забивања: Гордон разочара, Робинсон стана шампион

Првиот фаворит Арон Гордон не успеа да ја освои титулата во забивање, а тоа се чини е главната вест во втората вечер на НБА ол-стар викендот. До титулата дојде Глен Робинсон III. Минатата година судиите му ја украдоа победата на Гордон...

(Видео) Паднаа фаворитите, Томпсон разочара: НБА има нов изненадувачки шампион во шутирање тројки

Титулата најдобар тројкаш во НБА лигата на Ол-стар викендот во Њу Орлеанс покрај сите очекувања на освои Ерик Гордон од Хјустон Рокетс. Тој направи изненадување и по продолжението во финалето го победи Кајри Ирвинг. Претходно фаворитите како Лаури и Мекалум,...

(Видео) Порзингис е највештиот играч во НБА: Летонецот победи во „Скилс челинџ“ на НБА...

Кошаркарот на Њујорк Никс, Кристапс Порзингис, победи во натпреварот на вештини на собирот на сите ѕвезди во Њу Орлеанс откако го победи Хејворд во финалето. Натпреварувањето го отвори четвртфиналниот пар Вол - Хејворд и веднаш имаше изненадување. Крилото на Јута...

Сензација во Купот: Фени пред своја публика го елиминира МЗТ Скопје

Иако МЗТ Скопје беше фаворит на вечерашната полуфинална средба од Купот на Македонија против домаќинот Фени Индустри, сепак на крајот, исходот беше нешто поразличен. МЗТ Скопје беше поразен со 80:79, во доста неизвесен финиш, па домаќинот Фени си закажа финале...

Кајри Ирвинг „блеска“ со своите изјави: Земјата е рамна, диносаурусите се измислени

Еден од најдобрите плејмејкери во НБА лигата, Кајри Ирвинг заврши на универзитетот Дјук, иако таму мина две години. Имаше поважни работи на ум од образованието, а тоа е драфтот за НБА на кој во 2011. година беше прв пик. Кошаркарот...

Работнички немаше сили: Карпош Соколи до второто финале во Купот на Македонија

Екипата на Карпош Соколи втора година по ред обезбедува пласман во финалето од Купот на Македонија, откако учесникот во АБА лигата вечерва го совлада тимот на Работнички со 92:78. Во најинтересниот натпревар на завршниот турнир од Лимак Купот на Македонија...

(Видео) Панатинаикос славеше во Купот, но во Солун „играа“ пиштоли, имаше инциденти, прекини, закани…

Контроверзно финале од грчкиот кошаркарски куп во Солун. Панатинаикос го освои Купот на Грција. Атинскиот клуб во контроверзното финале одиграно во Солун пред френетичнините навивачи на Арис го совладаа домашниот тим 68:59. На овој начин ПАО ја продолжи неверојатната низа која...

Финалето во Купот на Македонија обезбедено за Вардар и Бадел

Во утрешното финале во рамки на Купот на Македонија жени, силите ќе си ги одмерат Вардар и Бадел. За таа цел, попладнево тие остварија триумфи над Пелистер, односно Кожувчанка. Во рамките на првото полуфинале, Бадел без никакви проблеми ја доби...