12 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2017
КОШАРКА

КОШАРКА

Фановите на Фенер подготвени за борба вечерва против Грците (Фото)

Од 20 00 часот вечерва започнува големото финале во Евролигата, помеѓу домаќинот Фенербахче, тим во кој настапува и македонскиот интернационалец Перо Антиќ, кој ја брка својата трета титула во ова натпреварување. Спортската сала во Истанбул е полна на два часа...

Спарс се „нула“ без Ленард: Голден Стејт на победа од ново финале (ВИДЕО)

Екипата на Сан Антонио ги сведе шансите за пласман во финалето од НБА лигата на теорија откако ноќеска трет пат загуби на домашен терен од Голден Стејт во финалната серија на Западната конференција. Предводени од Дурант, Кари и Томпсон, Вориорс...

Очекуван епилог: Ѕвездата на Реал е МВП во Евролигата

Ѕвездата на Реал Мадрид, Серхио Љуљ е прогласен за најкорисен играч во Евролигата оваа сезона. Сосема очекувано ако се знае колку натпревари на Реал реши со своите кошеви, но и што значи за "кралскиот клуб" оваа сезона. Конечната статистика вели...

Преписка меѓу финалистите: Карпош Соколи ги нападна судиите, МЗТ Скопје порача да си гледаат...

Се зоврива атмосферата пред утрешниот четврти натпревар од финалната серија во македонскиот плеј оф. Синоќа во СЦ "Јане Сандански" имаше многу тензија, неколку пати во вербална преписка влегоа претставниците на двата клуба, но не дојде до поголем инцидент. Денеска, и...

Соиграчот на Антиќ пред големото финале: Дајте да го убиеме Спанулис!

Грчкиот кошаркар Василис Спанулис во првите 30 минути од вчерашната полуфинална средба на неговиот Олимпијакос против актуелниот шампион во Евролигата, екипата на ЦСКА Москва, немаѓе постигнато поени, но затоа експлодираше во последната четвртина. Тој натпреварот го заврши со скромни 14...

(Видео) Голден Стејт трепери: Кливленд го демолираше Бостон

По победата во првиот меч со Бостон, Леброн Џејмс истакна дека Кливленд може уште подобро. Очигледно не лажеше, бидејќи Кавалирси во вториот натпревар со Селтикс го одиграа еден од најдобрите мечеви во историјата на плеј-офот од НБА лигата и...

Антиќ со Фенербахче ќе ја напаѓа европската круна против Олимпијакос

Фенербахче е вториот финалист во Евролигата, откако вечерва во доминантно издание го победија Реал Мадрид со 84:75. Натпреварот тргна фуриозно за избраниците на Жељко Обрадовиќ, кои првиот дел го добија со 21:13. Офанзивата на Фенербахче продолжи и во вторите 10...

МЗТ Скопје води во плеј-оф серијата против Карпош Соколи

МЗТ Скопје вечерва оствари триумф против Карпош Соколи во финалната серија (86:80), и обезбеди водство од 2:1 по првите три меча. Аеродромци сега се наоѓаат на една победа од одбрана на титулата, но сигурно дека денешниот меч не им беше...

Фантастичното забивање на Фенербахче – и големиот фер плеј на трибини помеѓу навивачите (Фото+Видео)

Фенербахче пеколно ја стартуваше првата четвртина од вториот полуфинален меч од завршницата во Евролигата. Тимот на Жељко Обрадовиќ игра за финале против Реал, а првите 10 минути им се фантастични и веќе водат со 21:13. Но приказна на натпреварот е пријателството...

Драмата во Истанбул за Олимпијакос – Евролигата ќе добие нов шампион

Олимпијакос успеа во драматичен натпревар одигран во Истанбул, да ја победи ЦСКА Москва, која е актуелен шампион во Евролигата и со 78:72, да си обезбеди финале сезонава. Неверојатен натпревар полн со пресврти, во кој на крајот можат да жалат ЦСКА...