12 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2017
КОШАРКА

КОШАРКА

Нема Евролига, нема пари – има распад: Дарушафака се распаѓа

Беше извесно, па дури и се најавуваше дека Дарушафака нема јасна иднина, и дека тие ќе зависат во иднина од прилично нестабилен спонзор. Тоа и се случи, Дарушафака ќе се распадне, бидејки им се повлекува главниот и генерален спонзор, компанијата...

Кавси губеа -16, Леброн беше лимитиран, па се разигра Ирвинг и ги спаси Кливленд...

Бранителите на титулата во НБА лигата, Кливленд Кавалирс, ноќеска ја запишаа својата трета победа во финалната серија од источната конференција против екипата на Бостон Селтикс (112:99). Кога на средина од втората четвртина Леброн Џејмс ја заработи својата четврта лична грешка,...

Антиќ беше фризер, но Датоме сепак мора повторно да го менува имиџот (Фото)

Италијанецот Луиџи Датоме, мораше дополнително да оди на професионален фризер, откако по освојувањето на Евролигата, го истрижа нашиот кошаркар Перо Антиќ. Датоме се обложил со Антиќ дека доколку ја освојат титулата ќе ја скрати косата, и дека токму на Антиќ...

МКФ делегира судии од Турција за мајсторката помеѓу МЗТ Скопје и Карпош Соколи!

Македонската кошаркарска федерација донесе одлука да делегира судии од Турција за мајсторката која ќе одлучува за шампионската титула во Македонија помеѓу МЗТ Скопје и Карпош Соколи. Ова е потврдено и на официјалниот сајт на МКФ, а одлучувачкиот меч за титулата...

Заигра „метлата“ во Сан Антонио, Голден Стејт е прв финалист (ВИДЕО)

Екипата на Голден Стејт Вориорс прва обезбеди пласман во големото финале на НБА лигата откако со максимални 4-0 го елиминира Сан Антонио Спарс. Во четвртиот натпревар одигра ноќеска во Сан Антонио, актуелниот вицешампион славеше со 129-115 и без ниеден пораз...

Сепак, нема да има „метла“: Бредли со тројка го врати Бостон во игра (ВИДЕО)

Екипата на Кливленд ја прекина серијата од 13 плеј оф победи откако ноќеска загуби во третиот меч од серијата против Бостон со 108-111. Иако играа без повредениот Ајзеа Томас, Селтикс направија изненадување на теренот на Кливленд откако претходно ги загубија...

Најинтересниот момент по финалето во Евролигата – Антиќ во главната улога (Видео)

Фенербахче конечно ја освои толку посакуваната титула во Евролигата, совладувајки го тимот на Олимпијакос ноќеска во Истанбул. По натпреварот на теренот имаше многу интересни детали, а еден од најинтересните беше она кога Перо Антиќ во улогата на бербер, го исшиша...

Карпош го доби МЗТ (2:2) – ќе одлучува „мајсторката“

Карпош Соколи со вечерашната победа против МЗТ Скопје во „СЦ Јане Сандански“ (86:78), успеа да издејствува нова решавачка средба, или мајсторка, околу тоа кој ќе биде нов шампион во кошаркарска Македонија. Натпреварот во првата четвртина беше прилично изедначен, а на...

Фенербахче шампион во Евролигата – хет-трик за Перо Антиќ

Минатата сезона налетаа на ЦСКА Москва и немаа среќа да ја освојат европската круна, но оваа година, по елиминацијата на ЦСКА во полуфиналето, на Антиќ и другарите им се пружи неверојатна шанса за трофеј. Вечерва во финалето беше совладана екипата...

Другарите на Антиќ во првите пет секунди со брутална акција и поени (видео)

Финалето во Евролигата вечерва сигурно дека ќе биде пеколно, а главните улоги ги имаат Фенербахче и Олимпијакос, кои вчера ги совладаа екипите на Реал Мадрид и ЦСКА Москва. На почетокот од натпреварот, на домаќините Фенербахче им беа потребни само 5...