КОШАРКА

Огромен триумф: Стојановски и Бетис го урнаа Реал Мадрид

Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација Војдан Стојановски, заедно со неговите соиграчи од Бетис дојдоа до огромен триумф над европскиот кошаркарски гигант Реал Мадрид со 86:85. Реал Мадрид падна во Севиља пред играчите на Бетис и тоа со минимален пораз од...

Леброн Џејмс е спортист на годината

Кошаркарот на Кливленд Леброн Џејмс е избран за спортист на годината во анкетата на американската агенција „Асошиејтед Прес“ (АП). Џејмс триумфираше со 59 гласови од уредниците на „Асошиејтед Прес“, пред Мајкл Фелпс, кој доби 16, и Јусеин Болт кој заврши...

Излезе ли најголемата тајна во кошарката: Играчите во НБА се допингуваат?

Еден од најпознатите тренери во НБА лигата, Џорџ Карл крена голема прашина во САД откако го отвори прашањето за допинг кај кошаркарите. Поранешниот предводник на Сиетл, Голден Стејт, Кливленд, Денвер итн. не обвини никого директно, но изрази сомнеж дека дел...

НБА има нова ѕвезда: Вакво слободно фрлање последен пат е видено пред 40 години...

Кошаркарот на Хјустон Рокитс, Чинану Онуаку дебитираше синоќа во дресот на "ракетите" и веднаш го собра целото внимание на оние кои следат НБА. Онуаку постигна шест поени, но најмногу ќе се паметат оние од линијата за слободни фрлања бидејќи ги...

Дурент негираше дека сакал да одглуми во дуелот против Џеферсон

Кевин Дурент и Ричард Џеферсон, имаа различни верзии за ситуацијата од последниот напад на синоќешниот дуел кој го доби Кливленд со 109:108, во НБА класикото, кое е како предигра за она што може да следува пак во финале. Кавалирс победија...

Тренерот на Реал: Голден Стејт е оштетен, Кливленд доби подарена победа (Видео)

Во големото божиќно дерби во НБА лигата, сударот на двата големи ривала во најквалитетното кошаркарско првенство, шампионите Кливленд и Голден Стејт, кој ги играа и претходните две финалиња, имаа повторно маестрален и неизвесен натпревар, по кој триумфираше Кливленд со...

Вориорс пак немаа лек за шампионот: Како Ирвинг му ја донесе победата на Кливленд...

Голден Стејт Вориорс синоќа имаше можност делумно да му се одмазди на Кливленд Кавалирс за поразот во големото финале од минатата сезона, но повторно остана со кратки ракави. Вицешампионот постојано беше во водство, на моменти и со двоцифрена предност, но...

Реприза на големото финале: Стартот во знакот на Леброн?! (Видео)

Кавси минатата сезона, во сега веќе легендарното финале успеаа да се вратат од скоро невозможна ситуација против Голден Стејт Вориорс. Губеа со 1:3, а потоа Леброн и Ирвинг ги задоа работите во свои раце, врзаа три победи и се закитија...

Игра за Барселона, а во слободно време краде автомобили?

Американскиот бек имал незгода на улиците на Барселона и е обвинет за кражба на автомобил. Рајс ја водеше Барселона до триумф над Армани, но наместо да ужива во успехот со своите соиграчи, американскиот бек се соочил со проблеми. Плејмејкерот на каталонскиот...

Џикиќ: Очекував ваков натпревар против МЗТ Скопје

Тренерот на Партизан и поранешен селектор на репрезентацијата на Македонија, Александар Џикиќ, открива дека очекувал тежок натпревар против МЗТ Скопје, но и дека во најмала рака очекувал победа. „Очекувавме тежок натпревар против МЗТ Скопје, тие дојдоа доста растеретение, видовте дека...