КОШАРКА / НБА

Дурент негираше дека сакал да одглуми во дуелот против Џеферсон

Кевин Дурент и Ричард Џеферсон, имаа различни верзии за ситуацијата од последниот напад на синоќешниот дуел кој го доби Кливленд со 109:108, во НБА класикото, кое е како предигра за она што може да следува пак во финале. Кавалирс победија...

Тренерот на Реал: Голден Стејт е оштетен, Кливленд доби подарена победа (Видео)

Во големото божиќно дерби во НБА лигата, сударот на двата големи ривала во најквалитетното кошаркарско првенство, шампионите Кливленд и Голден Стејт, кој ги играа и претходните две финалиња, имаа повторно маестрален и неизвесен натпревар, по кој триумфираше Кливленд со...

Вориорс пак немаа лек за шампионот: Како Ирвинг му ја донесе победата на Кливленд...

Голден Стејт Вориорс синоќа имаше можност делумно да му се одмазди на Кливленд Кавалирс за поразот во големото финале од минатата сезона, но повторно остана со кратки ракави. Вицешампионот постојано беше во водство, на моменти и со двоцифрена предност, но...

Реприза на големото финале: Стартот во знакот на Леброн?! (Видео)

Кавси минатата сезона, во сега веќе легендарното финале успеаа да се вратат од скоро невозможна ситуација против Голден Стејт Вориорс. Губеа со 1:3, а потоа Леброн и Ирвинг ги задоа работите во свои раце, врзаа три победи и се закитија...

Кралот дури и на +40 како сакаше да докаже кој е МВП играч (Видео)

Леброн Џејмс е еден од најатрактивните спортски лица последните неколку сезони, и актуелен МВП играч од минатата сезона. Тој ноќеска заедно со својата екипа, извојуваа победа против Бруклин со 119:99, а „кралот“ од Кливленд го имаше сигурно најатрактивниот потег на...

Овој човек е феномен: Потегот на Кари кој многумина не го видоа.. (ВИДЕО)

Стеф Кари е неверојатно кошаркарска фигура во рамки на НБА, тоа го знаат скоро сите љубители на оваа кошаркарска лига, но тој тоа редовно го прикажува. Вчера Голден Стејт славеше во натпреварот против Њу Џерси Нетс со 117:101, а Стеф...

Длабок поклон за легендата: Мајами Хит го повлече дресот на Шек (ВИДЕО)

Дресот со број 32 во иднина нема да може да го користи ниеден член на Мајами Хит. Од синоќа, тој се наоѓа под сводовите на Американ ерлајнс арената во чест на еден од најголемите кошаркари во историјата на НБА лигата,...

Лејкерс го издигна Шекил: Пред „Стејплс Центар“ ќе има голема бронзема статуа

Ла Лејкерс реши да го почести нивниот поранешен играч, Шекил Онил, на кого ќе му биде изградена статуа пред легендарниот „Стејплс Центар“. Тоа е четвртиот играч на кого Лејкерс му прават вакви почести. Но нема многу такви низ историјата, такви...