9 C
Skopje
Saturday, November 18, 2017
КОШАРКА / НБА

КОШАРКА / НБА

Најдобриот го бојкотира претседателот: Леброн не сака во хотелот на Трамп

Ѕвездата на Кливленд Кавалирс, Леброн Џејмс одбил да се смести во хотелот Трамп Сохо Хотел во Њујорк кој е во сопственост на новиот американски претседател. Кон крајот на оваа недела шампионот на НБА лигата гостува кај Њујорк Никс, а клубот...

Грмеше во НБА лигата: Вестбрук не мисли да престане, Томпсон постигна 60 поени (ВИДЕО)

  Екипите на Голден Стејт Вориор и Оклахома Сити Тандер остварија нови победи во НБА лигата, но нивните натпревари ги одбележаа Клеј Томпсон и Расел Вестбрук. Првиот постигна 60 поени во дуелот со Индијана погодувајќи 8/14 за три, 13/19 за два...

Џордан, па Вестбрук: Плејот на Оклахома руши рекорди во НБА (ВИДЕО)

Оклахома Сити Тандер ноќеска го совлада Њу Орлеанс со 100-92, а и овој натпревар го одбележа плејмејкерот Расел Вестбрук. Тој постигна 28 поени, 17 скока и 12 асистенции што е негов петти трипл-дабл во низа, нешто што не направил никој...

Голден Стејт убедлив против Феникс, Грин со „клоца“ го повреди противникот (Видео)

Вечерва се одиграа осум натпревари во НБА првенството, и само на еден од нив, победникот беше решен по дополнителни продолженија. Минесота на тој натпревар успеа да го скрши отпорот на Шарлот Хорнетс со 125-120. Бостон победи кај Филаделфија со 107-106,...

Кој е најдобриот во САД? – Се разбира еден е Леброн Џејмс

Леброн Џејмс ја доби титулата за најдобар спортист во САД за изминатата 2016. година во рамките на изборот на „Спортс Илустрејтед“. За Леброн е ова втора награда по 2002. година, откако изминатата сезона заедно со Кливленд го славеше шампионскиот...

Кога губат – губат заедно: Кливленд и Голден Стејт поразени на домашен терен (ВИДЕО)

Најсилните екипи во НБА лигата, Кливленд и Голден Стејт ноќеска доживеаја порази на домашен терен. Кливленд загуби од Лос Анџелес Клиперс со 94-113 што е втор пораз во низа за шампионот. Клучен период од мечот беше втората четвртина во која...

(Видео) Мистер трипл-дабл – Вестбрук испишува историја во НБА

Неверојатни бројки зад името на Расел Вестбрук... Вечерта во НБА лигата ја одбележа Расел Вестбрук. Уште еднаш. Моментално најексплозивниот играч на денешницата блескаше во победата на Оклахома во Њујорк (113:103). Секако, запиша уште еден трипл-дабл. Дури осми оваа сезона. Толку...

Господин Трипл-дабл: Дјурент е веќе заборавен во Оклахома (ВИДЕО)

Веќе никој во Оклахома не размислува за поранешната ѕвезда на овој тим Кевин Дјурент. Причина е Расел Вестбрук кој сезонава игра неверојатно, а на секој втор натпревар постигнува трипл-дабл. Приказната се повтори синоќа кога Оклахома го совлада Денвер како гостин,...

Проработе машината на Вориорс: Факти за 149. поени на Голден Стејт против Лејкерс

Кошаркарите во НБА лигата одмораа синоќа поради Денот на благодарноста, па затоа во САД се уште се прават анализи на последното издание на Голден Стејт Вориорс. Такво нешто одамна не е видено во најсилната светска кошаркарска лига, а убедливата победа...

Кари делеше асистенции како Теодосиќ, Голден Стејт броеше до 149! Лав постигна 34 поени...

Нов трипл-дабл за Леброн Џејмс, Лилард одличен во поразот на неговиот тим, Казинс повторно одличен. Луда ноќ во НБА лигата! Голден Стејт повторно полуде. Стеф Кари и екипата синоќа се изживуваа над славните ЛА Лејкерси и на трофејниот клуб му...