27 C
Skopje
Thursday, July 27, 2017
КОШАРКА / НБА

КОШАРКА / НБА

Само Џордан можеше вака: Го имаме забивањето на сезоната во НБА лигата (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс веројатно уште долго ќе биде дел од аутсајдерите во НБА лигата, но навивачите на овој клуб синоќа имаа многу причини за задоволство. Во дуелот со Бруклин Нетс, Лери Ненс изведе забивање во стилот на најдобриот кошаркар на...

Хјустон ја продолжи победничката серија, Лејкерси нижат порази

Синоќа во НБА лигата се одиграа десет натпревари, а вреди да се истакне новата победа на Хјустон Рокетс. Тимот од Тексас на свој паркет го прегази Сакраменто со 132:98 и со тоа дојде до осмата последователна победа. Само 30 минути на...

Вестбрук сепак не го престигна Џордан: Ја запре трипл-дабл серијата и постигна „само“ 37...

Фантастичниот Расел Вестбрук ја запре серијата на трипл-дабл учинок на седум натпревари, но сеедно имаше одличен учинок во победата на Оклахома над Бостон Селтикс со 99:96. Постигна 37 поени со 12 скока и 6 асистенции, што значи дека остана „пократок“...

Кралот со уникатно остварување: Тој е недопирлив во оваа статистика (Видео)

Популарно нарекуваниот „крал“, или Леброн Џејмс, испишува нови страници во модерната ера на НБА лигата, тој ноќеска со поените кои ги оствари, стана првиот крилен играч кој има забележано најмалку 7000 асистенции во натпреварите. Џејмс блесна во ноќешниот натпревар и...

Домаќините царуваа во НБА: Вориорси загубија кај Мемфис, Леброн распали по Шарлот

Скоро сите домашни екипи ноќеска во НБА остварија победи, Мемфис до победа дојде против Голден Стејт Вориорс, додека Клиперси потполно ги надиграа Пеликанси. Вашингтон со подобра игра во последната четвртина го совлада Милвоки со 110:105. Џон Вол ја водеше својата...

На Вестбрук не му е доволен трипл-даблот кога игра против „Брадата“

И покрај тоа што Вестбрук ја продолжи својата низа, Оклахома загуби од Хјустон. Синоќа во најсилната кошаркарска лига на светот се одиграа девет мечеви, а во центарот на вниманието секако беше дуелот во Оклахома помеѓу Тандерси и Рокетси од Хјустон,...

Најдобриот го бојкотира претседателот: Леброн не сака во хотелот на Трамп

Ѕвездата на Кливленд Кавалирс, Леброн Џејмс одбил да се смести во хотелот Трамп Сохо Хотел во Њујорк кој е во сопственост на новиот американски претседател. Кон крајот на оваа недела шампионот на НБА лигата гостува кај Њујорк Никс, а клубот...

Грмеше во НБА лигата: Вестбрук не мисли да престане, Томпсон постигна 60 поени (ВИДЕО)

  Екипите на Голден Стејт Вориор и Оклахома Сити Тандер остварија нови победи во НБА лигата, но нивните натпревари ги одбележаа Клеј Томпсон и Расел Вестбрук. Првиот постигна 60 поени во дуелот со Индијана погодувајќи 8/14 за три, 13/19 за два...

Џордан, па Вестбрук: Плејот на Оклахома руши рекорди во НБА (ВИДЕО)

Оклахома Сити Тандер ноќеска го совлада Њу Орлеанс со 100-92, а и овој натпревар го одбележа плејмејкерот Расел Вестбрук. Тој постигна 28 поени, 17 скока и 12 асистенции што е негов петти трипл-дабл во низа, нешто што не направил никој...

Голден Стејт убедлив против Феникс, Грин со „клоца“ го повреди противникот (Видео)

Вечерва се одиграа осум натпревари во НБА првенството, и само на еден од нив, победникот беше решен по дополнителни продолженија. Минесота на тој натпревар успеа да го скрши отпорот на Шарлот Хорнетс со 125-120. Бостон победи кај Филаделфија со 107-106,...