КОШАРКА / НБА

Пукна бомбата во НБА: Кливленд го прати Ајзеа Томас во Лејкерс

Вечерва во НБА завршува преодниот рок, а клубовите ги користат последните моменти за трансфери. Бомбата ја детонираа Кливленд и Лос Анџелес Лејкерс кои направија размена на играчи. Кливленд го прати во Лејкерс својот играч Ајзеа Томас со Ченинг Фрај во...

ВИДЕО: Леброн е човек на одлука – Кливленд дури по продолженија до победа

Екипата на Кливленд Кавалирс дури по продолженија успеа да слави во мечот против Минесота Тимберволс со резултат од 140-138. https://twitter.com/cavs/status/961445608912556032 За време на целиот меч двете екипи се менуваа во водство, а пред самиот крај на четвртата четвртина, Минесота преку Батлер...

(ВИДЕО) Нема крај на несреќите во НБА: Заврши сезоната за ѕвездата на Никс

Тажен крај на сезоната за Кристапс Порзингис и тоа на два месеца пред нејзиниот регуларен финиш. Летонскиот репрезентативец при едно забивање ги скина лигаментите на коленото и го очекува долга пауза. Прашање е дали ќе ја почне идната сезона навреме,...

ВИДЕО: Точно три децении од незаборавниот момент „Ер Џордан“

Пред точно 30 години светот присуствуваше на познатото забивање на Мајкл Џордан, заедно со Доминик Вилкинс, каде приредија невиден спектакл. Тој момент остана силно врежан во НБА кошаркарката како момент „Ер Џордан“ по што ја импресионира публиката и коментаторите кои...

ВИДЕО: Џинот Марјановиќ го имаше најкраткото деби во НБА – но со посебна мисија

Српскиот џин Бобан Марјановиќ синоќа за прв пат се појави во дресот на ЛА Клиперс, но во една дефанзивна улога. Тој сигурно го имаше најкраткото деби за еден клуб во НБА лигата, а тоа е сигурно настапот во ЛА Клиперс. Предводникот...

Леброн: Сакам да ги укинат нашите директни преноси на државната телевизија..

Хјустон Рокитс вчера го победија Кливленд Кавалирс со 120:88 и со тоа им ја продолжија агонијата на Леброн и друштвото. Новинарите веднаш по средбата тргнаа кон Леброн Џејмс да го чујат неговото мислење за нивната очајна игра овој период, а...

ВИДЕО: Маестралниот Јокиќ го сруши Голден Стејт

Моментално најдобрите две екипи во НБА лигата, Голден Стејт Вориорс и Кливленд Кавалирс претрпеа нови порази изминатата ноќ Голден Стејт Вориорс е поразен од Денвер Нагетс со резултат 115-108. Човек на одлука во победничката екипа повторно беше српската џин, Никола Јокиќ кој...

Леброн во свој стил ги прокоментира најавите за трансфер во Голден Стејт

Сигурно дека вестите за наводниот ангажман на Леброн Џејмс во Голден Стејт, ја запали публиката во Америка. Медиумската куќа ЕСПН прва јави за таквата можност за формирање на уште пострашен Голден Стејт Вориорс, но таквите најави и дилеми може да...

НБА се тресе: Леброн оди кај Кари и Дурант во Голден Стејт!

Најдобрите кошаркари во НБА лигата, Леброн Џејмс и Стеф Кари би можеле да играат во ист тим идната сезона ако се остварат најавите на ЕСПН. Американската телевизија објави дека Леброн имал средба со челниците на Голден Стејт Вориорс на која...

(ВИДЕО) Хорор на кошаркарски терен: Играч на Санс доживеа стравична повреда

Кошаркарот на Феникс Санс, Ајзеа Канан доживеа хорор повреда на натпреварот од НБА лигата против Далас Маверикс. Тој тргна на влез кон кошот, беше запрен од противнички играч, но при падот неговата нога целосно излезе. Актерите на теренот се фатија...