КОШАРКА / НБА

Далеку од старата форма: Кари израмни антирекорд во најлошата шутерска ноќ во кариерата (ВИДЕО)

Еден од најдобрите кошаркари на денешнината Стеф Кари имаше натпревар за заборав во дуелот со Филаделфија. Човекот кој последните две сезони ги собори речиси сите шутерски рекорди во НБА лигата, ноќеска израмни антирекорд иако со 19 поени учествуваше во победата...

Го имаме можеби нај забивањето на сезоната: Вестбрук ги подигна сите на нозе (Видео)

Оклахома ноќеска со 110:108 го победи Њу Орлеанс, а уште еднаш посебен блесок на натпреварот имаше Расел Вестбрук. Најдобриот кошаркар на Оклахома Тандерс, го оствари својот 29ти трибл-дабл сезонава, што е едно величенствено остварување. Против Њу Орлеанс постигна 41 поен,...

НБА е воинствен спорт: Летаат заби во дуелите под кошевите (Видео)

Во НБА често знаат да се случат пожестоки инциденти и да се повредат кошаркарите, а така беше со центарот на Портланд, Јусуф Нуркиќ, кој загуби заб во битката за една топка. Босанскиот кошаркар во еден жесток дуел со кошаркарот на...

Шекил го нападна Дурент: Разбирам да го браниш твојот колега, но тој е клошар!

Продолжува големата вербална војна на релација Џавел Мекги и Шекил Онил, овој пат во центарот на вниманието е Шекил Онил, кој во сето тоа го вмеша и новиот играч на Голден Стејт од оваа сезона, Кевин Дурент. Познато е дека...

Антиќ останува без еден од соиграчите: Бекот на Фенербахче од идната сезона во Сакраменто

Српскиот репрезентативец и соиграч на Перо Антиќ во Фенербахче, Богдан Богдановиќ од идната сезона ќе игра во НБА лигата. Негов следен клуб ќе биде Сакраменто Кингс, а трансферот го потврди и генералниот менаџер на овој тим Владе Дивац. Токму Богдановиќ...

Не си играј со клупската легенда: Го нарече Дивац идиот, па доби отказ

Водителот на една популарна радио-станица во Сакраменто, Дејмиен Барлинг во програма во живо го нарече Владе Дивац идиот, па потоа веројатно зажалил за своите зборови. Барлинг со своите гости ги коментираше најновите случувања во Сакраменто Кингс, односно прес конференцијата на...

Дух на теренот: Во игра 28 минути, ефект – нула! (ФОТО)

Во низата трипл-даблови оваа сезона, последните два дена во НБА се зборува за кошаркарот на Милвоки Бакс, Тони Снел. На натпреварот против Јута во петокот, тој помина на теренот 28 минути, но како воопшто да не играше. За тој период,...

Вулгарна преписка меѓу Шекил о’Нил и Џавел Мекги: Старо копиле…, пу.и к.р… (ФОТО+ВИДЕО)

Легендарниот центар на Лос Анџелес Лејкерс, Шекил о'Нил влезе во вулгарна преписка со кошаркарот на Голден Стејт Вориорс, Џавел Мекги која последните денови ја забавуваше американската кошаркарска јавност. Се почна со видеото кое Шек го објави во својата емисија "Шектин...

Ајверсон брутално искрен: Не сакам да тренирам некој гом*ар во НБА

Многумина од љубителите на НБА кошаркарката често се прашуваат зошто некогашниот ас на Филаделфија и уште неколку други екипи во НБА, Ален Ајверсон, не се обиде да изгради тренерска кариера, па сега кошаркарските фанови, добија соодветен одговор. Легендарниот кошаркар, чиј...

Заврши сезоната за најмалерозниот кошаркар во НБА лигата

Лоши вести пристигнаа за екипата на Филаделфија. Првиот пик на минатогодишниот НБА драфт, Бен Симонс дефинтивно нема да заигра оваа сезона и своето деби во најквалитетната кошаркарска лига ќе го има следната. Како што објави тимот од Градот на братската...

Suzuki Swift